Naršymo kelias

Daugiau dėmesio nusikaltimų aukoms - 20/05/2011

Ant žemės sėdi veidą į kelius įkniaubusi moteris © iStock/Aldo Murillo

Europos Komisija siūlo užtikrinti minimalų nusikaltimų aukų teisių apsaugos lygį visoje Europos Sąjungoje.

Paryžiuje užpultas ir sunkiai sužeistas turistas iš Lenkijos. Helsinkio metro užpultas paauglys italas. Kasmet Europos Sąjungoje užregistruojama 30 milijonų nusikaltimų. Turint omenyje, kad apie dalį nusikaltimų policijai nepranešama, kasmet nukenčiančių žmonių skaičius galėtų siekti 75 milijonus.

Nukentėjusiųjų fizinė ir psichologinė trauma kartais dar labiau padidėja dėl to, kad jais netinkamai rūpinasi policininkai arba teisės specialistai. Problema dar labiau paaštrėja, jei nukentėjusysis yra užsienio šalyje, kurios kalbos nemoka ir neišmano teisės sistemos.

Šios srities valstybių narių teisės aktai dar labai nevienodi. Todėl Komisija siūlo imtis priemonių DeutschEnglishfrançais , kad visose ES šalyse būtų užtikrintas vienodas nusikaltimų aukų apsaugos lygis, jos visur gautų tiek pat paramos ir turėtų vienodas galimybes kreiptis į teismą.

Šiomis priemonėmis siekiama:

 • užtikrinti, kad teisės specialistai ir policijos pareigūnai būtų mokomi pagarbiai elgtis su nusikaltimų aukomis ir jų artimaisiais ir juos tinkamai informuoti apie jų teises;
 • kad pažeidžiamiausiems nukentėjusiesiems, pavyzdžiui, vaikams, neįgaliesiems arba seksualinio smurto aukoms, būtų teikiama ypatinga apsauga . Pavyzdžiui, jiems bus leidžiama liudyti per videokonferenciją, kad netektų susitikti akis į akį su užpuoliku;
 • kad nusikaltimų aukoms būtų teikiama psichologinė ir praktinė pagalba. Pavyzdžiui, šeimai, į kurios būstą įsilaužta, galėtų būti padedama rasti meistrą, kuris pakeistų užraktą;
 • kad nukentėjusieji būtų informuojami kalba, kurią jie supranta. Jei reikia, jiems bus teikiama teisinė pagalba ir apmokamos kelionės išlaidos, kad jie galėtų dalyvauti teismo posėdžiuose.
 • Be to, Komisija siūlo apsaugos priemonių tarpusavio pripažinimo DeutschEnglishfrançais mechanizmą. Jį įdiegus, pavyzdžiui, šeiminio smurto aukos galėtų būti tikros, kad teismo sprendimai, kuriais smurtautojai atskiriami nuo šeimos, galioja ir tada, kai jos vyksta į kitas ES šalis.

  Be to, artimiausiais metais turėtų būti sugriežtintos ES kompensavimo taisyklės, be kita ko, eismo įvykių aukoms mokamų kompensacijų taisyklės.

  Daugiau apie nusikaltimų aukų apsaugą ES English

  Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

   

  Ar radote reikiamą informaciją?

  Taip Ne

  Kokios informacijos ieškojote?

  Turite pasiūlymų?

  Naudingos nuorodos