Cesta

EU nezůstává lhostejná k osudu obětí násilných činů - 20/05/2011

Žena s hlavou v dlaních © iStock/Aldo Murillo

Evropská komise navrhuje, aby byla obětem násilných činů a nehod v celé Unii zaručena stejná základní práva.

Paříž: Turistka z Polska byla během návštěvy města napadena a vážně zraněna. Helsinky: Italský teenager napaden v metru. V Evropské unii je každý rok zaznamenáno na 30 milionů násilných činů. Po připočtení deliktů, které nejsou policii nahlášeny, se počet obětí odhaduje na 75 milionů.

Psychické a fyzické následky napadení často ještě zhoršuje způsob, jakým se s oběťmi nakládá při policejním vyšetřování nebo během soudního řízení. Problém může být ještě složitější v zahraničí, kde oběti naráží na jazykovou bariéru a na soudní systém, který je jim zcela cizí.

Právní systémy členských států Unie nejsou v tomto ohledu jednotné. Proto Komise navrhla balíček opatření DeutschEnglishfrançais , která obětem zaručí stejnou úroveň ochrany, podpory a stejné možnosti při zjednávání spravedlnosti ve všech členských zemích EU.

Nová opatření mají obětem zaručit:

 • Aby byli pracovníci policejních a soudních orgánů odborně připraveni, zacházeli s oběťmi a s jejich blízkými s náležitým respektem a aby je dostatečně je informovali o jejich právech.
 • Ochranu, zejména pak těm nejzranitelnějším - tedy dětem, tělesně postiženým osobám nebo obětem znásilnění. Konkrétně by měla být například obětem nabídnuta možnost svědčit prostřednictvím videopřenosu a nebýt tak v přímém kontaktu s pachatelem.
 • Pomoc psychologa a praktické služby. Rodina, které právě vykradli dům, bude například urychleně potřebovat najít zámečníka.
 • Informace v jazyce, kterému oběti rozumějí. V nutném případě by měly mít k dispozici i právní a finanční pomoc na pokrytí výdajů spojených s účastí na soudním řízení.
 • Komise zároveň navrhuje, aby ochranná opatření byla vzájemně uznávána DeutschEnglishfrançais . Obětem domácího násilí by tak bylo například zaručeno, že soudní rozhodnutí o ochraně před agresorem budou platit i v případě, že se oběť odstěhuje do jiného státu EU.

  V neposlední řadě by měla být v budoucnu prosazována práva obětí na odškodnění, a to zejména u obětí dopravních nehod.

  Další informace o ochraně práv obětí v EU English

  Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

   

  Nalezli jste informace, které jste hledali?

  Ano Ne

  Co jste hledali?

  Máte nějaké připomínky?

  Užitečné odkazy