Navigācijas ceļš

Konsulārā palīdzība visiem ES pilsoņiem - 23/03/2011

Mastos plīvo 27 ES dalībvalstu karogi © ES

ES pilsoņiem ir tiesības uz konsulāro aizsardzību ārzemēs. Turpmāk to saņemt būs vienkāršāk pat tad, ja viņi ceļo vai dzīvo ārpus ES un attiecīgajā ārpussavienības valstī viņu pilsonības valsts nav pārstāvēta.

Ja ārzemēs gadās iekļūt nepatikšanās, pirmais zvans parasti ir uz jūsu valsts vēstniecību vai konsulātu. Bet ko darīt tad, ja jūsu valstij attiecīgajā ārvalstī nav diplomātiskās pārstāvniecības?

Tādos gadījumos ES pilsoņi var saņemt palīdzību no jebkuras citas ES valsts vēstniecības vai konsulāta.

Šādas tiesības dod ES pilsonība: ES dalībvalstīm ārzemēs jāpalīdz citu dalībvalstu pilsoņiem, kuru valsts tur nav pārstāvēta, ar tieši tādiem pašiem nosacījumiem kā saviem pilsoņiem.

Šīs tiesības var izmantot visās valstīs, kas neatrodas Eiropas Savienībā. Piemēram, Ungārija nesen ar lidmašīnu no Lībijas evakuēja gan 27 savus pilsoņus, gan apmēram 60 cilvēkus no Rumānijas, Bulgārijas, Vācijas un Čehijas.

Japānā Vācija sarūpēja autobusu, lai vāciešus un 18 citus ES pilsoņus izvestu no Sendai, kad pilsētu 11. martā izpostīja zemestrīce un cunami.

Šādas ārkārtas situācijas gadās reti, bet tiesības uz konsulāro aizsardzību var izmantot arī biežāk sastopamos gadījumos, piemēram, ja nozagta pase, ja cilvēks cietis smagā nelaimes gadījumā vai nopietni saslimis.

Cilvēkiem jāzina savas tiesības

Daudzi ES iedzīvotāji un konsulātu darbinieki joprojām nezina par šīm tiesībām, tāpēc Komisija sāk kampaņu, lai sniegtu plašāku informāciju un atvieglotu eiropiešiem iespējas ārzemēs saņemt palīdzību, kad tā nepieciešama.

Ir izveidota īpaša tīmekļa vietne, kurā aprakstīts, ar kādu tieši palīdzību varat rēķināties, un sniegta informācija, kā sazināties ar konsulātiem un vēstniecībām ārpus ES. Tajā ietverti arī ES valstu ārlietu ministriju oficiālie ieteikumi ceļotājiem par katru no šīm ārvalstīm.

Nākamā gada laikā Komisija ierosinās jaunus tiesību aktus, lai nostiprinātu eiropiešu tiesības pieprasīt un saņemt šādu palīdzību.

Izmaiņas palīdzēs uzlabot konsulātu un vēstniecību ikdienā sniedzamos pakalpojumus, lai nāktu talkā ES pilsoņiem, kuru valsts attiecīgajā ārvalstī nav pārstāvēta. Viens no piemēriem būs finansiālas palīdzības iespēja krīzes brīdī, paredzot šo pilsoņu mītnes valstij pienākumu, ka šādi izsniegtie līdzekļi jāatmaksā valstij, kas tos piešķīrusi.

ES pilsoņi ik gadu dodas vairāk nekā 90 miljonos ceļojumu ārpus ES robežām. Apmēram 30 miljoni no viņiem ir apmetušies uz dzīvi ārpus ES. Tikai ASV, Ķīnā un Krievijā atrodas visu 27 dalībvalstu diplomātiskās pārstāvniecības. Citur pasaulē ES pilsoņiem, kuru valsts attiecīgajā ārvalstī nav pārstāvēta, jāvēršas pēc palīdzības pie citām ES valstīm.

Vēl par ES pilsonību English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites