Naršymo kelias

Konsulinė pagalba visiems ES piliečiams - 23/03/2011

27 ES valstybių narių vėliavos © ES

Naujos priemonės, kuriomis bus informuojama apie ES piliečių teisę į konsulinę apsaugą keliaujant ar gyvenant už ES ribų, kai lankomoje valstybėje nėra jų pačių šalies diplomatinės atstovybės.

Jei užsienyje tenka patirti nemalonumų ar įvyksta nelaimė, pirmiausiai paprastai kreipiamasi į savo šalies konsulatą ar ambasadą. Bet ką daryti, jei ten, kur lankotės, nėra jūsų šalies diplomatinės atstovybės?

Tokiais atvejais ES piliečiams gali padėti bet kurios kitos ES valstybės narės konsulatas ar ambasada.

Tai ES piliečių teisė - ES šalys turi suteikti tokią pačią pagalbą ES piliečiams, kurių šalių atstovybių jų lankomoje šalyje nėra, kaip ir savo pačių piliečiams.

Šia teise galima naudotis visose ES nepriklausančiose šalyse. Pavyzdžiui, Vengrija neseniai lėktuvu iš Libijos evakavo 27 savo piliečius kartu su apie 60 Rumunijos, Bulgarijos, Vokietijos ir Čekijos piliečių.

Japonijoje Vokietija užsakė autobusą, kad šis išvežtų jos ir 18 kitų ES piliečių iš Sendajaus po to, kai miestą kovo 11 d. nusiaubė žemės drebėjimas ir cunamis.

Tokie kraštutiniai atvejai nedažni, bet teise užsienyje kreiptis konsulinės pagalbos galima pasinaudoti ir kasdieniškesnėms problemoms spręsti, pavyzdžiui, jei pavogė pasą, įvykus rimtai nelaimei ar susirgus.

Informavimas

Kadangi daugelis ES piliečių ir konsulatų darbuotojų dar nieko nežino apie šią teisę, Europos Komisija imasi priemonių pateikti daugiau informacijos, kad į užsienį vykstantys europiečiai prireikus galėtų lengviau gauti pagalbos.

Sukurta speciali interneto svetainė, kurioje informuojama apie tai, kokios pagalbos galima tikėtis ir skelbiami kitose pasaulio šalyse veikiančių konsulatų ir ambasadų kontaktiniai duomenys. Joje taip pat skelbiami ES valstybių narių institucijų patarimai vykstantiesiems į tas šalis.

Kitais metais Europos Komisija pasiūlys naujų priemonių, kaip geriau užtikrinti europiečių teises prašyti ir gauti tokios rūšies pagalbos.

Dėl šių pokyčių pagerės ir kasdieninė pagalba, kurią konsulatai ir ambasados gali suteikti ES piliečiams, kurių atstovybių toje šalyje nėra, pavyzdžiui, kritiniu atveju bus lengviau gauti finansinę pagalbą, o paskui ją gavusio ES piliečio šaliai bus paprasčiau atsilyginti padėjusiai šaliai.

Kasmet ES piliečiai vyksta į daugiau kaip 90 mln. kelionių už ES ribų. Apie 30 mln. nuolat gyvena ES nepriklausančiose šalyse. Visos 27 ES valstybės narės diplomatines atstovybes turi tik JAV, Kinijoje ir Rusijoje, visur kitur ES piliečiai, kurių diplomatinės atstovybės ten nėra, pagalbos turi kreiptis į kitų ES šalių atstovybes.

Plačiau apie ES pilietybę English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos