Ścieżka nawigacji

Rozwód międzynarodowy − prostsze przepisy - 21/03/2011

Mężczyzna i kobieta odwróceni do siebie plecami © iStock

Nowe przepisy unijne dotyczące praw majątkowych par międzynarodowych zwiększą bezpieczeństwo prawne i ograniczą koszty oraz czas trwania procedur rozwodowych.

Coraz więcej Europejczyków wiąże się z partnerem innej narodowości. Wiele par pochodzi z tego samego kraju, ale mieszka za granicą, zdarza się również, że współmałżonkowie mieszkają w innych krajach. Spośród związków małżeńskich zawartych w UE w 2007 r. tego rodzaju pary stanowiły 13 proc.

W przypadku rozwodu, separacji lub śmierci jednego ze współmałżonków kwestia podziału majątku, którego składniki często znajdują się w różnych krajach, była dotychczas szczególnie zagmatwana i rodziła wiele pytań. Jakie przepisy stosować? Przepisy kraju zamieszkania, kraju pochodzenia czy kraju, w którym znajduje się majątek? Do jakiego sądu się zwrócić? Te skomplikowane procedury co roku kosztowały 1,15 mld euro.

Komisja zaproponowała wprowadzenie nowych przepisów, które pozwolą uprościć procedury, zmniejszyć koszty, jak również uniknąć sytuacji, gdy współmałżonkowie prześcigają się w wyborze sądów, mając nadzieję na korzystniejsze dla siebie załatwienie sprawy.

Przepisy dotyczą małżeństw DeutschEnglishfrançais , jak również zarejestrowanych związków partnerskich DeutschEnglishfrançais , które można zawrzeć w 13 państwach członkowskich. W 2007 r. zarejestrowanych zostało w Unii Europejskiej prawie 41 tys. międzynarodowych związków partnerskich.

Para decydująca się na rozwód już wkrótce będzie mogła wybrać przepisy, które zostaną zastosowane przy podziale majątku, jak również zdecydować się na określony sąd. Gdyby współmałżonkowie nie mogli jednak dojść do porozumienia, przepisy i sąd zostaną wyznaczone w oparciu o listę kryteriów pozwalających ustalić, z jakim krajem są oni najsilniej związani. W przypadku zarejestrowanego związku partnerskiego zastosowanie będą mieć przepisy obowiązujące w kraju, w którym związek został zawarty, a para sama będzie mogła wybrać sąd. I tutaj podobnie, jeżeli partnerzy nie dojdą do porozumienia, wybór zostanie dokonany w ich imieniu na podstawie określonych kryteriów.

Już w zeszłym roku UE przyjęła przepisy umożliwiające parom międzynarodowym wybór prawa krajowego mającego zastosowanie w przypadku ich rozwodu. Tekst podpisało czternaście państw członkowskich, lecz nie reguluje on wszystkich spraw majątkowych.  

Więcej o prawie rodzinnym w UE

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki