Navigācijas ceļš

Starptautisku pāru šķiršanās gadījumā mazāk galvassāpju par mantas dalīšanu - 21/03/2011

Vīrietis un sieviete, kas viens otram pagriezuši muguru © iStock

Pateicoties jauniem ES noteikumiem par starptautisku pāru īpašumtiesībām, uzlabojas juridiskā noteiktība, šķiršanās gadījumā mantas dalīšana izmaksā lētāk un aizņem mazāk laika.

Aizvien vairāk eiropiešu izvēlas savu dzīvi saistīt ar cilvēku, kam ir citas valsts pilsonība. Dažkārt abi ir no vienas valsts, bet dzīvo ārzemēs — dažreiz abi vienā un tajā pašā, bet citkārt katrs savā valstī. Šādi starptautiski pāri veido 13 % no visām laulībām, kas ES noslēgtas 2007. gadā.

Tad, ja pāris šķiras, izvēlas dzīvot atsevišķi vai arī viens nomirst, sākas īsts juridisks juceklis, jo trūkst skaidrības, kā sadalīt mantu, kas bieži vien atrodas vairākās valstīs. Kuras valsts tiesības piemērojamas? Mītnes valsts? Izcelsmes valsts? Tās valsts likumi, kurā īpašums atrodas? Kurā tiesā vērsties? Ik gadu šādas sarežģītas procedūras iedzīvotājiem izmaksā 1,15 miljardus eiro.

Jaunie noteikumi, ko ierosinājusi Komisija, ne vien ieviesīs skaidrību un samazinās izmaksas, bet arī nepieļaus situāciju, kad viens partneris savā labā izmanto kādas valsts likumus, tādējādi nostādot neizdevīgākā stāvoklī otru partneri.

Jaunie tiesību aktu projekti attiecas gan uz precētiem pāriem DeutschEnglishfrançais , gan reģistrētām partnerattiecībām DeutschEnglishfrançais (tādas pastāv 13 dalībvalstīs). 2007. gadā aptuveni 41 000 Eiropas Savienībā reģistrētu partnerattiecību bija tādas, ko noslēguši atšķirīgas valstspiederības cilvēki.

Drīz pārim, kas vēlas šķirties, būs iespēja izvēlēties, kuras valsts tiesību aktus piemērot viņu mantas dalīšanai, kā arī izvēlēties piekritīgo tiesu. Ja pāris nespēs savstarpēji vienoties, tad tiesu un to valsti, kuras tiesības piemērot, izvēlēsies, pamatojoties uz kritēriju sarakstu — tādējādi noteiks, ar kuru valsti pārim ir visciešākās saites. Šķirot reģistrētas partnerattiecības, piemēros tās valsts likumus, kurā attiecības reģistrētas, un tiesu varēs izvēlēties pāris pats. Arī šajā gadījumā būs kritēriji, pēc kuriem izvēlēties, ja partneri nespēj vienoties.

Pērn ES jau pieņēma tiesību aktu, kas atšķirīgas valstspiederības pāriem ļauj izvēlēties, kuras valsts likumus piemērot savas laulības šķiršanai. Šo dokumentu parakstījušas 14 dalībvalstis, tomēr tajā nav atrunāti mantošanas jautājumi.  

Plašāk par ģimenes tiesībām ES DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites