Navigācijas ceļš

Pareizais līdzsvars starp drošību un privātās dzīves aizsardzību - 03/02/2011

Debesīs redzamas lidmašīnas, kuru atstātās "astes" krustojas © ES

ES iecerējusi atļaut starptautiskos reisos lidojošo aviopasažieru personas datus izmantot cīņā pret terorismu un smagiem noziegumiem, bet tikai tad, ja tiek ievēroti stingri noteikumi.

Personas dati, ko aviokompānijas ievāc no pasažieriem, var tiesībaizsardzības iestādēm ļoti noderēt, apkarojot terorismu un citus smagus noziegumus.

Augstāks drošības līmenis

Īstenojot savu stratēģiju attiecībā uz drošības uzlabošanu Eiropā, ES ierosinājusi vienotus noteikumus English , kā nodot, izmantot, glabāt un aizsargāt pasažieru personas datus, kas no viņiem ievākti starptautiskos avioreisos no ES un uz to.

Vairums ES dalībvalstu tādā vai citādā veidā jau ievāc pasažieru datus tiesībaizsardzības vajadzībām, tomēr tikai dažas to dara metodiski. Vienota pieeja šajā jomā palīdzētu uzlabot drošību, sekmīgāk aizsargāt personas datus un nodrošināt to, ka gan aviosabiedrībām, gan pasažieriem ir skaidrs, kādi noteikumi ir spēkā.

Paredzēts, ka aviokompānijām būs pienākums nosūtīt minēto informāciju īpašai tiesībaizsardzības nodaļai tajā ES dalībvalstī, no kuras izlido attiecīgā lidmašīna vai kurā tā ielido. Šīs nodaļas datus drīkstēs izmantot, tikai lai izsekotu un sauktu pie atbildības teroristus un citas personas, kas iesaistītas smagos noziegumos, piemēram, narkotiku kontrabandistus un cilvēku tirgotājus. Tiesībaizsardzības iestāžu darbinieki šos datus varēs izmantot arī sadarbībai ar izmeklētājiem citās valstīs.

Personas dati arī turpmāk būs aizsargāti

Aviosabiedrību elektroniskajās rezervācijas sistēmās ir dažādas ziņas, piemēram, datumi, kad attiecīgais pasažieris lidos, viņa galamērķi, kontaktinformācija, kredītkaršu numuri, sēdvietu numuri, informācija par bagāžu.

Ierosinātajos noteikumos ir skaidri norādīts, kādus datus drīkst pārsūtīt un apstrādāt. Paredzēts, ka pasažieriem būs tiesības piekļūt datiem par sevi, tos labot un izdzēst. Viņiem būs arī tiesības saņemt kompensāciju un tiesāties, ja noteikumi tiks pārkāpti.

Tiesībaizsardzības nodaļas drīkstēs datus paturēt tikai ierobežotu laiku — pēc mēneša attiecīgās personas vārdu un uzvārdu izdzēsīs, tādējādi datus padarot anonīmus. Pēc pieciem gadiem izdzēsīs pārējo informāciju. Noteikumu ievērošanu uzraudzīs neatkarīga datu aizsardzības iestāde.

Turpmākie pasākumi

Visticamāk, paies aptuveni divi gadi, līdz par jaunajiem noteikumiem panāks vienošanos Padomē un Parlamentā un tie stāsies spēkā. Kad tas notiks, tiks pārskatīti noteikumi par avioreisiem ES teritorijā.

Plašāk par drošību un tiesībaizsardzību ES English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites