Navigačný riadok

Pomáhame chrániť obhajcov ľudských práv - 10/12/2010

Kresba znázorňujúca veľký dáždnik s motívom EÚ, ktorý chráni ďalšie dve osoby pod menším dáždnikom © EU

Aktivisti za ľudské práva často vystavujú nebezpečenstvu vlastné životy, len aby pomohli druhým. Ich odvahu a odhodlanie si EÚ uctí 10. decembra v Deň ľudských práv.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová zverejnila vyhlásenie, v ktorom uznáva a podporuje prácu "tých odvážnych jednotlivcov, ktorí sa usilujú o ukončenie porušovania ľudských práv bez ohľadu na to, kde na svete k nemu dochádza".

Jednotlivci a skupiny, ktorí podporujú a chránia všeobecne uznávané ľudské práva a slobody, sú známi ako obhajcovia ľudských práv. Usilujú sa o podporu a ochranu občianskych a politických práv, ako aj o presadzovanie, ochranu a uplatňovanie hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv.

OSN poukazuje na niekoľko z nich, ktorí venujú celý svoj život boju za ľudské práva. Sú medzi nimi osoby bojujúce za ochranu práv väzňov, práva lesbičiek, homosexuálov, bisexuálov a transsexuálov, práva pôvodných obyvateľov, či mních, ktorý pomocou modernej technológie zaznamenáva utrpenie spôsobené uzurpáciou pôdy.

EÚ i ostatné krajiny si pripomenú Deň ľudských práv mnohými podujatiami. V Bruseli je naplánované premietanie filmu Deti vojny EnglishfrançaisNederlands , po ktorom bude nasledovať diskusia s ochrancami ľudských práv.

V Tadžikistane sa bude konať niekoľko seminárov s finančnou spoluúčasťou EÚ, zatiaľ čo v Nigérii navštívia predstavitelia EÚ tamojší výbor pre ľudské práva. Delegácia EÚ v Kolumbii prijme 10. decembra zástupcov kolumbijskej organizácie za ľudské práva a obhajcov ľudských práv a delegácia EÚ v Izraeli finančne prispeje na miestnu oslavu ľudských práv.

EÚ podporuje mimovládne organizácie pôsobiace v oblasti ochrany a presadzovania ľudských práv prostredníctvom európskeho nástroja pre demokraciu a ľudské práva Englishfrançais , na ktorý je vyčlenený rozpočet 1,1 miliardy EUR na obdobie rokov 2007 - 2013. Takmer 40 miliónov EUR je osobitne určených na podporu obhajcov ľudských práv. Len v tomto roku získalo podporu viac ako 150 jednotlivcov, ktorí sú vystavení vysokému riziku.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy