Cesta

Pomáháme chránit bojovníky za lidská práva - 10/12/2010

Kreslený obrázek velkého deštníku s emblémem EU rozevřeného nad mužem, který sám pomocí deštníku chrání jiného člověka © EU

Den lidských práv (10. prosince) je příležitostí ocenit ty, kteří při úsilí o prosazování práv jiných lidí často riskují i svůj život.

Podporu odvážným lidem, "jejichž cílem je učinit přítrž porušování lidských práv, kdykoli k němu dojde na různých místech světa", vyjádřila ve svém prohlášení u příležitosti Dne lidských práv vysoká představitelka Catherine Ashtonová.

Za ochránce lidských práv se označují jednotlivci i skupiny, kteří prosazují a chrání všeobecně uznávaná lidská práva a svobody. Jejich cílem je nejen prosazení a ochrana občanských a politických práv, ale také prosazení, ochrana a výkon práv ekonomických, sociálních a kulturních.

Několik z těch, kteří právě tomuto úsilí zasvětili svůj život, při příležitosti Dne lidských práv oceňuje OSN. Jsou mezi nimi lidé prosazující práva vězňů, práva homosexuálů, bisexuálů a lidí s transgenderovou identitou a práva domorodého obyvatelstva. Oceněn bude také mnich, který se rozhodl dokumentovat pomocí moderních technologií utrpení způsobené zábory půdy.

V Den lidských práv se bude konat řada akcí v EU i jinde. V Bruselu se uskuteční promítání filmu "Children of War EnglishfrançaisNederlands ", které doprovodí panelová diskuse na téma prosazování lidských práv (zúčastní se jí i ostravský zastánce práv Romů Kumar Vishwanathan).

V Tádžikistánu proběhne cyklus seminářů spolufinancovaných EU. Představitelé EU navštíví Nigérii a její komisi pro lidská práva. 10. prosince se také sejdou na kolumbijské delegaci EU tamější organizace a jednotlivci bojující za lidská práva v Kolumbii, delegace EU v Izraeli spolufinancuje oslavu lidských práv v této zemi.

K podpoře nevládních organizací chránících a prosazujících lidská práva Evropská unie využívá Evropský nástroj pro demokracii a lidská práva Englishfrançais , v jehož rámci je v období 2007-2013 k dispozici 1,1 miliardy eur. 40 milionů eur je speciálně vyhrazeno na podporu jednotlivých ochránců lidských práv. Jen v roce 2010 obdrželo tuto podporu více než 150 osob, které čelily bezprostřednímu ohrožení.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy