Ścieżka nawigacji

Życie prywatne w epoce cyfrowej - 05/11/2010

Ekran i klawiatura komputera © EU

Konsumenci będą mieli większą kontrolę nad tym, w jaki sposób gromadzone i wykorzystywane są ich dane osobowe.

W czasach Internetu i globalizacji coraz trudniej jest zachować dla siebie informacje na swój temat. Zakupy online czy zamieszczanie zdjęć lub informacji w serwisach społecznościowych typu Facebook to już stały element naszej codzienności.

Choć unijne przepisy w sprawie ochrony danych należą do najsurowszych na świecie, należy je zaktualizować, uwzględniając postęp technologiczny oraz zmiany w sposobie życia. Celem nowej strategii w sprawie ochrony danych Englishfrançais jest informowanie konsumentów o tym, co się dzieje z informacjami, które podają firmom lub urzędom bądź udostępniają w serwisach społecznościowych.

Podmioty przechowujące dane osobowe, na przykład providerzy Internetu lub administratorzy przeglądarek, byliby zmuszeni ujawniać, kto gromadzi dane i w jakim celu.

Strategia wprowadza pojęcie "prawa do bycia zapomnianym", czyli zwrócenia się do moderatora, by całkowicie usunął nasze dane po wykorzystaniu ich zgodnie z przeznaczeniem.

Aktualnie tylko operatorzy telekomunikacji muszą informować klientów, jeżeli ktoś bezprawnie uzyskuje dostęp do ich danych. Strategia pozwoliłaby rozszerzyć ten wymóg na inne dziedziny, w tym sektor finansowy.

Firmy mogłyby wysyłać dane osobowe poza UE wyłącznie wówczas, jeżeli w kraju odbiorcy obowiązywałby podobny poziom ochrony danych.

Chronione byłyby również informacje gromadzone przez policję i organy sądownictwa karnego. Wzrosłoby znaczenie krajowych organów regulacyjnych, które zintensyfikowałyby współpracę na rzecz zapobiegania nadużyciom.

Strategia ma również na celu ujednolicenie podejścia do tego tematu w skali UE. Ponieważ poszczególne kraje nie stosują obowiązujących przepisów w sposób konsekwentny, nie jest do końca jasne, które przepisy mają zastosowanie w określonej sytuacji. W wypadku gdy hamuje to uzasadniony przepływ informacji, jest to ograniczenie dla działalności gospodarczej. Jedna z proponowanych zmian to wprowadzenie zasady, zgodnie z którą korporacje międzynarodowe obowiązywałyby takie same przepisy.

Do 15 stycznia można przesyłać uwagi i opinie English na temat strategii. Zostaną one uwzględnione przy opracowywaniu nowych przepisów, które powinny wejść w życie w 2011 roku.

Więcej o ochronie danych osobowych English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki