Ścieżka nawigacji

Ochrona praw podstawowych w UE - 19/10/2010

Posąg Temidy, w tle flaga UE © UE

Komisja przyjęła nową strategię mającą zagwarantować, że wszystkie kraje UE będą przestrzegać unijnej Karty praw podstawowych, w której zebrane są prawa obywatelskie, osobiste, ekonomiczne i socjalne.

Fundamentem Karty danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisGaeilgeitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska są prawa powszechne, które znalazły potwierdzenie w konstytucyjnej i prawnej tradycji krajów UE, a także w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w europejskiej konwencji praw człowieka oraz w innych umowach międzynarodowych dotyczących praw człowieka.

Karta wzywa do poszanowania wartości, które są bliskie nam wszystkim, takich jak godność ludzka, sprawiedliwość, wolność i równość. Obejmuje nie tylko prawa zakorzenione w tradycji - jak równość kobiet i mężczyzn czy ochrona dzieci - ale także nowoczesne ideały, jak ochrona danych, bioetyka czy administracja publiczna oparta na zasadzie przejrzystości.

Strategia Englishfrançais Komisji służy temu, by kraje UE przestrzegały praw zawartych w Karcie przy wdrażaniu prawa UE. Jeśli któryś z krajów nie będzie ich przestrzegać, Komisja będzie mogła podjąć działania prawne.

Podmioty odpowiedzialne za kształtowanie polityki UE będą dysponowały standardową listą kontrolną, która pozwoli im ocenić, jaki wpływ mogą mieć proponowane przepisy na prawa podstawowe obywateli.

Postępy w realizacji strategii i stopień przestrzegania Karty przez poszczególne kraje znajdą podsumowanie w rocznych sprawozdaniach. Sprawozdania te będą się opierać na informacjach dostarczonych przez organizacje pozarządowe, międzynarodowe instytucje praw człowieka, instytucje UE, sądy i władze krajowe. Pierwsze sprawozdanie powinno zostać opublikowane wiosną 2011 r.

Innym ważnym elementem strategii jest informowanie zwykłych ludzi, jakie mają prawa i do kogo mogą zwrócić się o pomoc. W przyszłości osoby skarżące się na łamanie praw, jakie im przysługują w UE, będą mogły zacząć od poszukania informacji na nowej stronie internetowej - w portalu "e-Sprawiedliwość".

Nadrzędnym celem strategii jest to, by prawo UE tworzyło kulturę opartą na prawach podstawowych, które są szanowane we wszystkich krajach członkowskich.

Początki Karty sięgają roku 2000, ale jej postanowienia zaczęły być wiążące prawnie dopiero w grudniu 2009 r., kiedy wszedł w życie traktat lizboński.

Więcej o Twoich prawach w UE DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki