Ścieżka nawigacji

Dramaty ofiar współczesnego niewolnictwa - 18/10/2010

Ręce związane sznurem © iStock/Juanmonino

Wciąż jeszcze brakuje nam metod skutecznego reagowania na przemyt ludzi. Aby ścigać przestępców i chronić ofiary, należy wypracować w tej kwestii wspólne europejskie podejście.

Przemyt ludzi przybiera coraz większe rozmiary, w UE i na świecie. Ze sprawozdania Europolu English za rok 2009 wynika, że rozszerzenie Unii na wschód i złagodzenie wewnętrznych kontroli granicznych sprawiły, że przemyt ludzi − zarówno z jednego kraju UE do drugiego, jak i do UE z innych krajów − przybrał na sile.

Kobiety i dzieci, które najczęściej padają ofiarą przemytników, przewożone są przez granicę, a następnie zmuszane do prostytucji lub pracy fizycznej, żebrania lub drobnych kradzieży.

Handel ludźmi to biznes wart wiele milionów euro. Zajmują się nim głównie sieci zorganizowanych gangów. Szacowana liczba osób przemycanych do UE lub na jej terytorium dochodzi do kilkuset tysięcy rocznie.

Zapobieganie przemytowi ludzi, ściganie przestępców i niesienie pomocy ofiarom to podstawowe elementy wspólnej europejskiej strategii na rzecz walki z tą współczesną formą niewolnictwa.

W ramach czwartego Europejskiego Dnia Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi 18 i 19 października w Brukseli odbędzie się konferencja DeutschEnglishfrançaisNederlands , której tematem będą sposoby osiągnięcia tych celów. Należy przy tym uwzględnić fakt, że mamy do czynienia z działalnością przestępczą, z którą trudno walczyć. Ofiary bywają często zbyt zastraszone, aby uciec lub zeznawać w sądzie.

Aby skuteczniej walczyć z tym zjawiskiem, Komisja proponuje przyjęcie wspólnej strategii w odniesieniu do przemytu wewnętrznego i międzynarodowego. W ramach UE oznaczałoby to ściślejszą współpracę policyjną i sądową między państwami członkowskimi oraz większą spójność przepisów i wyroków.

Obywatele UE byliby stawiani w stan oskarżenia nawet za przestępstwa popełnione za granicą. Karze podlegałyby również osoby korzystające z usług ofiar przemytu.

Z kolei ofiary otrzymywałyby lepszą ochronę, pomoc prawną i praktyczną. W zamian za współpracę ofiar z prowadzącymi śledztwo, kraje UE mogą również wydawać zezwolenia na pobyt w danym kraju do chwili zakończenia postępowania, choć na razie nie jest to rozpowszechniona praktyka.

UE podejmuje też działania na froncie międzynarodowym. Współpraca z krajami spoza UE ma na celu powstrzymanie handlu ludźmi już u źródła. Przeznaczono też fundusze na zapobieganie przemytowi ludzi.

Więcej o walce UE z przemytem ludzi English

Więcej o środkach międzynarodowych English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki