Naršymo kelias

Teisingumas ir saugumas. Nauda piliečiams ir įmonėms - 20/04/2010

Priešais ES vėliavą stovinčios teisingumo deivės statula © EB

Naujas ES valstybių narių bendradarbiavimo teismų ir vidaus saugumo srityse penkerių metų planas.

Planą sudaro 12 svarbiausių pasiūlymų, jame aptariamos labai įvairios sritys: nusikaltimai elektroninėje erdvėje, sienų kontrolė, prieglobsčio suteikimas, sąžiningi teismai. Jame sukonkretinami platūs politiniai tikslai, nustatyti gruodį ES vadovų patvirtintoje teisėtvarkos darbotvarkėje. Skirtingai nuo nacionalinių darbotvarkių, vadinamojoje Stokholmo programoje English , kurią ketinama įgyvendinti iki 2014 m. pabaigos, teisingumo ir saugumo klausimai nagrinėjami iš visų 500 mln. ES gyventojų perspektyvos.

Nors ES šalys pastaraisiais dešimtmečiais ėmė glaudžiau bendradarbiauti teisingumo ir saugumo srityje, dėl 27 valstybių narių teisės sistemos tradicijų skirtumų europiečiams dar dažnokai iškyla problemų, kai jie nori apsigyventi ir dirbti kitoje ES šalyje. Kitose valstybėse nepripažįstama nemažai civilinių dokumentų.

Planu DeutschEnglishfrançais siekiama ne tik sumažinti tokias kliūtis, bet ir skatinti diegti bendrą ES tvarką, kai reikia spręsti kelioms valstybėms svarbius klausimus, pvz., likviduoti katastrofos padarinius, spręsti imigracijos problemas, kovoti su organizuotu nusikalstamumu ir terorizmu.

Atsižvelgiant į Stokholmo programoje iškeltą privatumo informaciniame amžiuje klausimą, plane raginama persvarstyti ES duomenų apsaugos teisės aktus, kurių išleidimo datos siekia 1995 m., ir pradėti derybas su JAV dėl dalijimosi finansine informacija kovos su terorizmu tikslais. Taip pat siūloma nusikaltimais laikyti tapatybės vagystes ir informacinių sistemų atakas.

Dar vienas prioritetas - geriau užtikrinti kaltinamųjų teises. Bus pasiūlyta suteikti kaltinamiesiems daugiau galimybių gauti informacijos, teisinių konsultacijų ir pagalbos. Šie pasiūlymai papildys praėjusį mėnesį pateiktus pasiūlymus įtariamiesiems, kurie nesupranta jų bylą nagrinėjančiame teisme vartojamos kalbos, skirti vertėjus raštu ir žodžiu.

Plane taip pat raginama parengti ES apsaugos orderį ir išsamias nukentėjusiųjų teisių taisykles. Eurojustui (1999 m. įsteigtas valstybių narių prokurorų, teisėjų ir policijos tinklas) būtų suteiktos galios pradėti tyrimus, ne tik bendradarbiauti juos atliekant. Galėtų būti įsteigta Europos prokuratūra, kuri kovotų su ES finansinių interesų pažeidimais (pvz., mokesčių slėpimu).

Šiais metais Komisija jau pasiūlė suteikti daugiau galių Europos sienų kontrolės agentūrai "Frontex" English . Dar bus siūloma sukurti bendrą prieglobsčio suteikimo sistemą ir Šengeno erdvei skirtas automatizuotas sienos kirtimo priemones.

 

Klausimai ir atsakymai apie teisingumo ir saugumo planą English

ES teisingumo ir piliečių teisių politika

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos