Cesta

Spravedlnost a bezpečnost: výhody pro občany a podniky - 20/04/2010

Soška ženy třímající váhy spravedlnosti před vlajkou EU © EU

Nový pětiletý plán spolupráce mezi členskými zeměmi EU v oblasti soudních záležitostí a vnitřní bezpečnosti.

Plán, který obsahuje 12 hlavních návrhů, se dotýká různých oblastí, od počítačové trestné činnosti, hraničních kontrol, otázek azylu až po nestranná soudní řízení. Doplňuje tak rozsáhlé politické cíle, které schválili vedoucí představitelé členských zemí ve své agendě týkající se práva a pořádku loni v prosinci. Na rozdíl od programů jednotlivých zemí se tzv. Stockholmský program English , který potrvá až do roku 2014, zabývá otázkami spravedlnosti a bezpečnosti z hlediska téměř 500 milionů Evropanů.

I když země EU v posledních desetiletích spolupráci v oblasti spravedlnosti a bezpečnosti posílily, rozdíly v právních systémech 27členné Unie jsou pro občany i nadále překážkou, chtějí-li žít a pracovat v jiném členském státě. Mnoho dokumentů není například uznáváno v jiných členských zemích.

Cílem tohoto plánu DeutschEnglishfrançais není pouze takovéto překážky odstraňovat, ale také podpořit celoevropský přístup k otázkám přesahujícím národní hranice. Jedná se např. o reakce na pohromy, imigraci, organizovaný zločin a terorismus.

V souladu se Stockholmským programem, který klade důraz na řešení problému ochrany soukromí v informačním věku, by podle nového plánu měly být staré předpisy EU týkající se ochrany údajů zrevidovány. Plán rovněž vyzývá k jednáním s USA o sdílení finančních informací v rámci boje proti terorismu. Podle plánu by měla být trestná i krádež identity a útoky na informační systémy.

Další z priorit plánu se týká zlepšování ochrany práv obviněných v trestním řízení. Návrhy doporučují, aby obvinění měli lepší přístup k informacím a právní pomoci. Jedná se o doplnění návrhu z minulého měsíce, podle kterého by podezřelé osoby, které nemluví jazykem příslušného soudu, měly mít nárok na tlumočení a překlad.

Plán také doporučuje vytvořit celoevropský ochranný příkaz a jednotná pravidla na ochranu práv obětí. Síť žalobců, soudců a policejních úředníků jednotlivých zemí (Eurojust), která existuje od roku 1999, by získala právo na zahájení vyšetřování (zatím se může na vyšetřování pouze podílet). Také by mohla být vytvořena evropská prokuratura, která by se zabývala zločiny proti finančním zájmům EU, jako jsou třeba daňové podvody.

Začátkem tohoto roku navrhla Komise posílení role Evropské agentury pro ochranu hranic Frontex English . Později budou následovat návrhy na společný azylový systém a automatizované vybavení hraničních přechodů pro Schengenskou oblast bez hraničních kontrol.

 

Otázky a odpovědi ohledně nového plánu v oblasti spravedlnosti a bezpečnosti English

Politiky EU v oblasti spravedlnosti a občanských práv

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy