Navigačný riadok

Rovnováha medzi súkromím a bezpečnosťou - 25/03/2010

Počítačové obrazovky s bankovými údajmi © SWIFT

EÚ pripravuje podklady k rokovaniam s USA o poskytovaní bankových údajov pre potreby boja proti terorizmu.

Komisia žiada lídrov členských štátov o schválenie začatia nových rokovaní s Washingtonom po tom, čo Európsky parlament zamietol tzv. dohodu SWIFT z obavy, že ohrozuje súkromie občanov. Poslanci EP by takisto uvítali, keby boli v priebehu rokovaní častejšie konzultovaní.

Nová komisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová uviedla, že sa pousiluje presadiť prísnejšie podmienky ochrany súkromia a zaistí, aby bol Parlament informovaný o všetkých štádiách rozhovorov.

Nová dohoda DeutschEnglishfrançaissvenska by takisto mala byť založená na reciprocite – USA by mali povinnosť poskytnúť porovnateľné údaje v prípade, že sa EÚ rozhodne založiť vlastný program na sledovanie finančných prostriedkov, ktoré slúžia na podporu teroristických skupín.

„Terorizmus naďalej patrí medzi hlavné hrozby pre bezpečnosť EÚ a my musíme vytvoriť nástroje, ktoré pomôžu riešiť túto hrozbu a umožnia účinnú medzinárodnú spoluprácu,“ uviedla komisárka Malmströmová.

Skratka SWIFT označuje Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Ide o komunikačnú sieť, ktorú využíva okolo 8 000 bánk a finančných inštitúcií po celom svete. Databáza spoločnosti SWIFT denne zaznamenáva milióny medzinárodných bankových prevodov.

USA využívajú informácie uložené v databáze na sledovanie podozrivých teroristov na základe ich finančných tokov. Súčasťou záznamov môžu byť osobné údaje, ako sú meno, adresa a vnútroštátne identifikačné čísla osôb zapojených do transakcie.

Až donedávna mala spoločnosť SWIFT svoje servery s databázami na americkom území a spadali pod jurisdikciu USA. Na konci minulého roka však servery, ktoré zaznamenávajú údaje z EÚ, spoločnosť presunula do Európy. Spojené štáty tak boli nútené získať súhlas z Európy na to, aby mali naďalej prístup aj k tejto časti údajov.

S odvolaním sa na bezpečnostné obavy vyplývajúce z neexistencie dohody sa Komisia bude usilovať o dokončenie rokovaní už toto leto.

Údaje, ktoré sa z databázy podarilo získať, pomohli európskym vyšetrovateľom vystopovať osoby podozrivé z účasti na tajných plánoch al-Káidy, ktorá chcela zorganizovať bombové útoky na lety medzi EÚ a USA.

Vďaka údajom sa takisto podarilo zachytiť finančné transakcie s účasťou podozrivého z Európy, ktorý plánoval útok na lietadlo začiatkom minulého roka.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy