Navigācijas ceļš

Jāpanāk līdzsvars starp privātumu un drošību - 25/03/2010

Datoru ekrāni, kuros redzami banku dati © SWIFT

ES gatavajos jaunām sarunām ar ASV valdību par banku datu izpaušanu terorisma apkarošanas mērķiem.

Komisija lūdz ES vadītāju atļauju jaunu sarunu sākšanai pēc tam, kad Parlaments noraidījis iepriekšējo tā saucamo SWIFT nolīgumu. Noraidījuma pamatā bija bažas, ka tas apdraud privātumu. Parlamenta deputāti arī darīja zināmu, ka vēlētos, lai sarunu procesā ar viņiem vairāk konsultētos.

Jaunā iekšlietu komisāre Sesīlija Malmstrēma saka, ka viņa prasīs stingrākus privātuma aizsardzības pasākumus un gādās par to, lai visos sarunu posmos Parlaments būtu informēts.

Topošajam nolīgumam DeutschEnglishfrançaissvenska ir jābūt abpusējam. Proti, ir jāparedz, ka ASV būtu pienākums sniegt līdzīgus banku datus tad, ja ES nolemtu izveidot savu programmu tādu finanšu līdzekļu izsekošanai, ar kuriem atbalsta teroristu grupas.

“Terorisms joprojām ir galvenais apdraudējums ES drošībai, un tas ir jānovērš. Mums ir jāizveido piemēroti instrumenti, kas ļautu tikt galā ar šo uzdevumu, ar panākumiem starptautiski sadarbojoties,” viņa teica.

Vispasaules Starpbanku finanšu telekomunikāciju sabiedrība (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication jeb SWIFT) ir ziņojumapmaiņas tīkls, ko izmanto ap 8000 banku un cita veida finanšu iestāžu visā pasaulē. SWIFT datubāzē katru dienu tiek reģistrēti miljoniem ierakstu par starptautiskajiem banku pārvedumiem.

ASV izmanto informāciju, kas glabājas datubāzē, lai aizdomās turamos teroristus izsekotu pēc viņu finanšu līdzekļiem. Šie dati var saturēt dažāda veida informāciju, tādu kā abu finanšu darījumā iesaistīto pušu vārds, adrese un personas identifikācijas numurs.

Vēl pavisam nesen SWIFT datu serveru atrašanās vieta bija ASV, un līdz ar to šie serveri bija ASV jurisdikcijā. Tā kā pagājušā gada beigās Eiropā veikto banku pārvedumu serverus pārvietoja uz Eiropu, ASV vēlas, lai Eiropa tai nodrošinātu datu pastāvīgu pieejamību.

Apzinoties, ka attiecīga līguma trūkums apdraud drošību, Komisija cer pabeigt sarunas šovasar.

Informācija, ko ieguva no attiecīgajiem datiem, palīdzēja izmeklētājiem no Eiropas izsekot personas, ko turēja aizdomās par dalību “AlQaeda” vadītā slepenā plānā 2006. gadā uzbrukt lidmašīnām ceļā no ES uz ASV.

Pagājušā gada sākumā šie dati arī palīdzēja identificēt finanšu darījumus, kuros bija iesaistīta Eiropā dzīvojoša persona, ko turēja aizdomās par dalību citā sazvērestībā, kuras mērķis arī bija kāda lidmašīna.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites