Naršymo kelias

Rasti privatumo ir saugumo pusiausvyrą - 25/03/2010

Bankų duomenys kompiuterių monitoriuose © SWIFT

ES rengiasi naujoms deryboms su JAV vyriausybe dėl bankų duomenų perdavimo kovos su terorizmu tikslais.

Europos Komisija prašo ES vadovų leisti pradėti naujas derybas po to, kai Europos Parlamentas atmetė ankstesnį vadinamąjį SWIFT susitarimą, baimindamasis dėl jo grėsmės privatumui. Be to, EP nariai išreikšė norą, kad vykstant deryboms su jais būtų konsultuojamasi daugiau.

Naujoji už vidaus reikalus atsakinga Europos Komisijos narė Cecilia Malmström sakė, kad ji reikalaus griežtesnių privatumo apsaugos priemonių ir užtikrins, kad Europos Parlamentas būtų informuojamas visais derybų etapais.

Būsimasis susitarimas DeutschEnglishfrançaissvenska turėtų būti abipusis, t. y. JAV taip pat turėtų teikti panašius bankų duomenis, jeigu ir ES nuspręstų rengti teroristų grupių finansinių išteklių sekimo programą.

Komisijos narė teigė, kad „terorizmas išlieka didele grėsme ES saugumui ir mes turime parengti tinkamas kovos su juo priemones, kurios sudarytų veiksmingo tarptautinio bendradarbiavimo sąlygas“.

SWIFT – tai angliško pavadinimo „Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication“ (Pasaulinė tarpbankinių finansinių telekomunikacijų organizacija) santrumpa. Tai informacijos perdavimo tinklas, kuriuo visame pasaulyje naudojasi apie 8000 bankų ir finansinių institucijų. Kasdien SWIFT duomenų bazėje užregistruojama milijonai tarptautinių bankinių pervedimų.

JAV naudojasi duomenų bazėje užregistruota informacija įtariamiems teroristams sekti, stebėdamos jų finansinius išteklius. Ši informacija gali būti finansinių operacijų dalyvių (siuntėjų ir gavėjų) vardai, pavardės, adresai, tapatybės dokumentų numeriai.

Dar visai neseniai SWIFT duomenų serveriai buvo JAV teritorijoje ir jų jurisdikcijoje. Bet praėjusių metų pabaigoje europinius sandorius registruojantys serveriai buvo perkelti į Europą, todėl JAV buvo priverstos prašyti ES sutikimo, kad galėtų toliau naudotis duomenimis.

Užsimindama apie nerimą dėl saugumo, kol susitarimas nepasirašytas, Europos Komisija tikisi derybas baigti šią vasarą.

Iš užregistruotų duomenų surinkta informacija padėjo Europos tyrėjams susekti 2006 m. grupuotės „al-Qaeda“ planuoto pasikėsinimo susprogdinti kelis iš ES į JAV skrendančius lėktuvus įtariamuosius.

Šie duomenys taip pat padėjo nustatyti finansines operacijas, kurių dalyvis buvo Europoje reziduojantis įtariamasis, ketinęs praėjusių metų pradžioje susprogdinti lėktuvą.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos