Navigācijas ceļš

Lielāka juridiskā noteiktība, kad nākas šķirt pārrobežu laulību - 24/03/2010

Vīrietis un sieviete pastaigājas cilvēku pūlī © EU

Pateicoties jauniem noteikumiem, 10 ES dalībvalstīs pārrobežu laulību noslēguši pāri varēs izvēlēties, kuras valsts tiesības piemērojamas, ja nākas šķirties.

Ik gadu Eiropas Savienībā apmēram miljons laulātu pāru iesniedz prasību šķirt viņu laulību. Tomēr ne vienmēr ir skaidrs, kuras valsts tiesību akti būtu jāpiemēro, ja, piemēram, laulātie ir no dažādām valstīm. Dažkārt viņi ir no vienas un tās pašas valsts, bet dzīvo ārzemēs vai arī dzīvo šķirti viens no otra dažādās valstīs. Šādiem pāriem šķiršanās procedūra var būt ārkārtīgi sarežģīta.

13 % no visām ES noslēgtajām laulībām ir šādi pārrobežu gadījumi, un to īpatsvars šķirtajās laulībās ir tieši tāds pats. Laulības šķiršana, kas jau tā ir sāpīga un smaga, šādiem pāriem bieži vien ir vēl sarežģītāka tāpēc, ka juridiskās normas, ko piemēro šķiroties, dažādās valstīs atšķiras. Tas gan nav nekāds pārsteigums, jo 27 dalībvalstu veidotajā politiskajā blokā ir atšķirīgas tradīcijas un vēsture.

Jaunie noteikumi DeutschEnglishfrançais, kas būs spēkā tikai 10 ES dalībvalstīs, “starptautiskiem” pāriem dos iespēju izvēlēties, kuras valsts tiesības jāpiemēro, šķirot viņu laulību. Tādējādi viņiem būs iespēja izvairīties no tādas tiesību sistēmas piemērošanas, kas viņiem ir sveša un grūti izprotama.

Daudzās ES dalībvalstīs jau tagad ir atļauts pārrobežu gadījumos laulību šķirt atbilstīgi citas valsts likumiem. Problēma ir tāda, ka dažādās valstīs ir atšķirīgi noteikumi par to, kā nosaka, kuras valsts tiesības būtu piemērojamas. Šādas neskaidrības dēļ šķiršanās bieži ievelkas un sadārdzinās, kļūstot par smagu pārbaudījumu gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Jaunajos noteikumos būs paskaidrots, kuras valsts tiesības piemērojamas tad, ja laulātais pāris nespēj vienoties par tiesību sistēmas izvēli. Tas vajadzīgs tādēļ, lai, izvēloties kādas valsts tiesības, nevienam no laulātajiem nerastos iespēja būt izdevīgākā stāvoklī salīdzinājumā ar otru laulāto.

Līdzīgi ES priekšlikumi tika ierosināti jau 2006. gadā, tomēr tie neguva visu ES dalībvalstu valdību vienotu atbalstu. Tagad 10 valstis nolēmušas ieviest minētos noteikumus, negaidot pārējās valstis un pirmo reizi izmantojot tā saukto ciešākas sadarbības procedūru.

Minētā procedūra ieviesta 1999. gadā, un ar tās palīdzību vērā ņemams valstu skaits var pieņemt tiesību aktus, kas neattiecas uz visu ES, bet gan tikai uz šīm valstīm. Tiesiskuma un pamattiesību komisāre Viviāna Redinga šos jaunos šķiršanās noteikumus ierosina pēc šādu valstu aicinājuma: Austrija, Bulgārija, Francija, Grieķija, Itālija, Luksemburga, Rumānija, Slovēnija, Spānija un Ungārija.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites