Navigačný riadok

Číslo 112 vám môže zachrániť život - 11/02/2010

Väčšina Európanov stále nevie, že ak potrebujú kdekoľvek v EÚ zavolať políciu, hasičov alebo záchranku, stačí vytočiť číslo 112.

Viete, aké telefónne číslo máte zavolať, ak sa nachádzate v tiesni kdekoľvek v EÚ? Správna odpoveď je 112 DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski . Najnovší prieskum však odhalil, že takto by odpovedalo iba 25 % Európanov, čo je alarmujúce zistenie po takmer dvoch desaťročiach od jeho uvedenia.

Najlepšie z prieskumu vyšli obyvatelia Českej republiky, Luxemburska, Poľska, Slovenska a Fínska. V týchto krajinách by na číslo 112 zavolala polovica opýtaných. Naopak, v Taliansku, Grécku a Spojenom kráľovstve poznalo správnu odpoveď iba 10 % respondentov.

Výsledky prieskumu Eurobarometra, ktorý si dala vypracovať Európska komisia, ukazujú, že väčšina obyvateľov EÚ podporuje myšlienku jednotného európskeho čísla tiesňového volania, ale zároveň zastáva názor, že sa robí málo pre jeho propagáciu.

Komisia na základe týchto zistení vyzvala členské štáty EÚ, aby posilnili svoje aktivity zamerané na zvýšenie povedomia o čísle 112 a vyzdvihli jeho prínos pri záchrane životov. Číslo 112 nájdete v telefónnych zoznamoch a vo väčšine krajín sa objavuje aj na záchranných vozidlách.

Komisia zverejnila výsledky prieskumu 11. februára, ktorý je Európskym dňom čísla 112. Niektoré krajiny pri tejto príležitosti zorganizovali podujatia zamerané na zvýšenie informovanosti verejnosti o tiesňovej linke. Na Slovensku pripravili koordinačné strediská integrovaného záchranného systému počas tohto dňa program pre deti a mládež, ktorý im má priblížiť fungovanie čísla 112 v praxi.

Podľa prieskumu využila počas uplynulých piatich rokov číslo 112 iba štvrtina občanov EÚ. Približne polovica opýtaných volala na vnútroštátne tiesňové linky. Napriek tomu počet volajúcich na číslo 112 stúpol.

Aj naďalej je najväčším problémom jazyková bariéra. Každý desiaty respondent, ktorý volal na číslo 112 v zahraničí, sa sťažoval na problémy v komunikácii s operátorom. Vo väčšine prípadov sa s nimi operátor rozprával v jazyku krajiny, v ktorej sa nachádzali. Všetci operátori tiesňovej linky musia ovládať angličtinu.

Volania na číslo 112 sú bezplatné a dostupné z pevnej linky aj mobilného telefónu. Systém vás automaticky prepojí na operátora, ktorý zalarmuje príslušnú záchrannú službu – políciu, hasičov alebo zdravotníkov.

Viac informácií o čísle 112 vo vašej krajine DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski

Detský kútik o čísle 112

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy