Ścieżka nawigacji

112 ratuje życie - 11/02/2010

Większość Europejczyków nie wie, że z dowolnego miejsca w Europie można zadzwonić pod numer 112, aby wezwać policję, straż pożarną lub karetkę pogotowia ratunkowego.

Jaki numer alarmowy należy wybrać, aby wezwać pomoc w dowolnym kraju UE? Z niedawno przeprowadzonego badania wynika, że choć numer alarmowy 112 wprowadzono już prawie dwadzieścia lat temu, jedynie jedna czwarta Europejczyków wie o jego istnieniu.

Okazało się, że ponad 50 proc. respondentów w Czechach, Luksemburgu, Polsce, Finlandii i na Słowacji zna numer 112. Tymczasem we Włoszech, w Grecji i Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi zaledwie 10 proc.

Z badania wynika, że większość Europejczyków opowiada się za istnieniem jednego ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego i chciałaby być lepiej poinformowana na jego temat.

Komisja wezwała zatem kraje UE do aktywniejszego propagowania numeru 112, podkreślając, że jego znajomość może uratować życie i zapobiec poważnym obrażeniom. Obecnie numer figuruje już w książkach telefonicznych i na pojazdach ratunkowych w większości krajów.

Wyniki badania opublikowano w dniu 11 lutego, w którym obchodzimy Europejski Dzień Numeru 112. Niektóre kraje zorganizowały imprezy mające na celu zwiększenie poziomu wiedzy na temat numeru ratunkowego. Na przykład w Rumunii ambasadorką numeru 112 została piosenkarka i aktorka Monica Anghel, która będzie odwiedzać szkoły.

W ciągu ostatnich pięciu lat pod numer alarmowy zadzwonił jeden na czterech Europejczyków. Ponad połowa obywateli dzwoni pod krajowe numery ratunkowe, które działają równolegle z numerem 112. Jednak liczba osób wybierających 112 wzrosła.

Jednym z problemów jest bariera językowa. Jeden na 10 respondentów, którzy skorzystali z numeru 112 za granicą, miał problemy z porozumieniem się z operatorem. W większości przypadków połączenia obsługiwane są w języku kraju, w którym wybiera się numer. Wszyscy operatorzy numeru 112 powinni znać język angielski.

Połączenie z numerem jest bezpłatne i można je zrealizować zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i komórkowego. Operator zawiadamia odpowiednie służby ratunkowe: policję, straż pożarną lub pogotowie ratunkowe.

Numer 112 w poszczególnych krajach UE

112: informacje dla dzieci i młodzieży

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki