Cesta

112: číslo tísňového volání pro celou EU - 11/02/2010

Většina Evropanů stále ještě neví, že si mohou pomocí čísla 112 přivolat policii, hasiče či záchranku po celé Unii.

Víte, na jaké telefonní číslo můžete zavolat, chcete-li se spojit s policií, hasiči nebo záchrannou službou kdekoli v EU? Z výsledků nedávné ankety vyplynulo, že odpověď na tuto otázku zná pouhých 25 % Evropanů. A to už se používá téměř 20 let. Jedná se o číslo: 112 DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski .

V České republice, Finsku, Lucembursku, Polsku a na Slovensku ho znalo přes 50 % dotazovaných. Avšak v Itálii, Řecku a Spojeném království správně odpovědělo pouhých 10 % účastníků ankety.

Z uvedeného průzkumu zadaného Komisí rovněž vyšlo najevo, že většina evropských občanů existenci celoevropského čísla tísňového volání vítá, ale zároveň se domnívá, že se doposud neudělalo dost pro jeho zviditelnění.

V návaznosti na výsledky ankety vyzvala Komise členské státy, aby o tomto čísle aktivně zvyšovaly povědomí veřejnosti a zdůrazňovaly, že díky němu se podaří zachránit více lidských životů a předejde se závažným následkům zranění při nehodách a podobně. Ve většině zemí je již číslo uvedeno v telefonním seznamu a objevuje se na záchranných a zásahových vozidlech.

Výsledky průzkumu byly zveřejněny 11. února, tedy v Den věnovaný číslu tísňového volání 112. Při této příležitosti některé země zorganizovaly informační akce na jeho propagaci. Například v Rumunsku byla zpěvačka a herečka Monica Anghel pověřena funkcí tzv. velvyslankyně linky 112 a bude o existenci tohoto čísla informovat na školách.

Za posledních pět let tohoto čísla využila jedna čtvrtina všech občanů EU. Přibližně polovina občanů využila vnitrostátních linek tísňového volání, které existují paralelně s číslem celoevropským. Číslo 112 se však používá stále častěji.

Jedním z problémů je stále jazyková bariéra. Každý desátý respondent, který na linku 112 zavolal v cizině, si stěžoval na potíže s domluvou s telefonním operátorem. Ve většině případů byly telefonáty vyřizovány v jazyce země, v které se respondent nacházel. Přitom všichni operátoři na lince 112 musejí ovládat angličtinu.

Na tuto linku se dovoláte zdarma z jakéhokoli telefonu – z pevné linky i mobilu. Budete spojeni s operátorem, který vaši věc předá dál, tedy policii, hasičské či záchranné službě.

Více informací o lince 112 ve vaší zemi DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski

112: informace pro děti

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy