Navigačný riadok

Skonfiškovaný majetok mafiánov je využitý na dobré účely - 02/12/2009

Autá a ľudia na ulici s ošarpanými domami © EC

EÚ prispeje k rozvoju južného Talianska a poskytne finančné prostriedky na výstavbu vzdelávacích a podnikateľských centier, ktoré budú stáť na pozemkoch odsúdených mafiánov.

Ako potrestať niekoho, kto nesie zodpovednosť za vyše 100 vrážd? A ako vystúpiť z bludného kruhu chudoby a beznádeje, ktorý sa vytvoril počas dlhých rokov fungovania mafie? Neslávne známy mafiánsky bos Giovanni Brusca bol odsúdený a jeho majetok bol zhabaný.

Doživotné tresty možno prinesú trocha útechy obetiam zločinov mafie. Nevyriešia však vysokú nezamestnanosť a chudobu, ktoré viedli k rozmachu organizovaného zločinu. Mafia predstavuje hlavnú prekážku hospodárskeho rozvoja v južnom Taliansku, pretože obmedzuje produktivitu a bráni vstupu možných investorov.

EÚ pomohla talianskym orgánom premeniť 50 skonfiškovaných pozemkov a budov na vzdelávacie centrá alebo turistické farmy. Vytvorili sa tým nové pracovné miesta a mladí ľudia dostali alternatívu ku kariére zločinca.

Projekty poskytujú miestnym obyvateľom jasný signál – proti mafii je možné bojovať a dá sa úspešne podnikať aj legálne.

V Palerme EÚ spolufinancuje výstavbu detského ihriska a záhrady spomienok na mladé obete mafie. Výstavba prebieha na pozemku, ktorý patril Giovannimu Bruscaovi. Mafia má na konte mnoho mladých obetí – jednou z nich je Giuseppe Di Matteo, ktorý bol po 2 rokoch zajatia zaškrtený a jeho telo bolo rozpustené v kyseline.

Mládežnícke centrum a policajná stanica v Kampánii boli postavené na pozemkoch, ktoré vlastnil Giorgio Marano, bývalý šéf Camorry.

Každá fľaša vína vyrobená vo vinárskom podniku Centopassi je venovaná obetiam zločinov mafie. Pozemky patrili Giovannimu Genovesemu, ktorý bol v roku 2007 odsúdený za vydieranie a iné zločiny.

EÚ vyčlenila v rámci Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) na konverziu mafiánskych pozemkov a majetku 64 miliónov eur. Tento projekt je súčasťou programu Bezpečnosť a rozvoj, ktorý sa zameriava na štyri juhotalianske regióny – Kalábriu, Kampániu, Apúliu a Sicíliu.

Taliansko je po Poľsku a Španielsku tretím najväčším príjemcom prostriedkov určených na regionálny rozvoj. Počas rokov 2007 – 2013 Taliansko dostane 28,8 miliardy eur – 21,9 miliardy z EFRR a 6,9 miliardy z Európskeho sociálneho fondu.

Viac o opatreniach EÚ v oblasti boja proti organizovanému zločinu DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy