Ścieżka nawigacji

Majątek odebrany mafii będzie służyć dobrym celom - 02/12/2009

Samochody i ludzie na ulicy z budynkami w opłakanym stanie © EC

UE wspiera rozwój południowych Włoch, finansując przekształcenie byłego majątku mafii w ośrodki edukacyjne i biznesowe.

Jak ukarać kogoś, kto odpowiada za setkę morderstw? Jak przerwać zaklęty krąg ubóstwa i rozpaczy, do którego stworzenia doprowadziły lata przemocy i zastraszania? Cieszący się złą sławą mafijny boss Giovanni Brusca nie tylko resztę życia spędzi za kratkami – włoska policja skonfiskowała też jego majątek.

Kara dożywotniego więzienia może być pewnym zadośćuczynieniem dla ofiar mafii, ale nie rozwiąże problemu wysokiego bezrobocia i ubóstwa, które umożliwiły organizacjom przestępczym zyskanie na sile. Przestępczość zorganizowana jest główną przeszkodą dla rozwoju gospodarczego położonego w południowych Włoszech regionu Mezzogiorno, gdyż zmniejsza wydajność produkcyjną i odstrasza potencjalnych inwestorów.

UE pomogła włoskim władzom w przekształceniu 50 zajętych nieruchomości w ośrodki edukacyjne, gospodarstwa agroturystyczne i innego rodzaju przedsięwzięcia, które mają być źródłem nowych miejsc pracy i zapewnić młodym ludziom alternatywę dla wkroczenia na drogę przestępczości.

Projekty te niosą ze sobą jasny przekaz – walka z mafią jest możliwa, podobnie jak możliwe jest prowadzenie odnoszącej sukcesy działalności w zgodzie z prawem.

We współpracy z UE w Palermo sfinansowano również przekształcenie terenów należących do bossa mafijnego w plac zabaw dla dzieci i ogród upamiętniający młode ofiary mafii. Jedną z nich był Giuseppe Di Matteo, przetrzymywany jako zakładnik przez ponad 2 lata, a potem uduszony – jego ciało następnie rozpuszczono w kwasie.

Natomiast w Casalesi (Kampania) na terenach skonfiskowanych po procesie Giorgia Marano (były szef grupy przestępczej Camorra) zbudowano ośrodek dla młodzieży oferujący szereg zajęć edukacyjno-rekreacyjnych oraz nową siedzibę lokalnej policji.

Każda butelka wyprodukowana w wytwórni win „Centopassi” jest dedykowana jednej z ofiar mafii. Wytwórnię założono na terenach skonfiskowanych Giovanniemu Genovese, którego w 2007 r. zamknięto w więzieniu za wymuszanie pieniędzy i inną działalność przestępczą.

UE przeznaczyła w sumie na lata 2007–2013 kwotę 64 mln euro na zagospodarowanie byłego majątku i terenów mafijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Trzy czwarte tych pieniędzy zasili program „Bezpieczeństwo na rzecz rozwoju” realizowany w czterech regionach na południu Włoch (Kalabria, Kampania, Apulia i Sycylia).

Włochy są trzecim największym (po Polsce i Hiszpanii) beneficjentem unijnych funduszy na rzecz rozwoju regionalnego. W latach 2007–2013 kraj ten otrzyma w sumie 28,8 mld euro (21,9 mld euro z EFRR i 6,9 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego).

Więcej na temat podejmowanych przez UE działań przeciwko zorganizowanej przestępczości DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki