Cesta

Majetek zabavený mafii může sloužit dobré věci - 02/12/2009

Auta a lidé na ulici s chátrajícími domy ©ES

EU podporuje rozvoj jižní Itálie také tím, že přispívá na přeměnu nemovitostí konfiskovaných mafii na vzdělávací střediska a podniky.

Jak potrestat někoho, kdo je zodpovědný za více než sto vražd? A jak najít cestu ven ze začarovaného kruhu chudoby a beznaděje, které jsou výsledkem dlouholetého násilí a zastrašování ze strany mafie? V případě obávaného mafiánského bosse Giovanniho Bruscy se italské justici podařilo nejen posadit ho na doživotí za mříže, ale též zabavit jeho majetek.

Doživotní tresty mohou být pro oběti mafie jistou útěchou, nemohou však vyřešit problémy vysoké nezaměstnanosti a chudoby, které mafiánům umožňují získávat moc. Organizovaný zločin představuje významnou překážku pro hospodářský rozvoj jižní Itálie, neboť snižuje produktivitu a odrazuje investory.

Evropská unie pomáhá italským úřadům vybudovat na 50 zabavených pozemcích vzdělávací instituce, zařízení pro agroturistiku či jiné podniky. Smyslem této činnosti je vytvořit pracovní místa a dát mladým lidem alternativu k životu mimo zákon.

Tyto projekty přinášejí místním obyvatelům jasné poselství: postavit se mafii a úspěšně podnikat v souladu se zákonem je možné.

Například v Palermu spolufinancovala EU transformaci pozemku dříve náležejícího Giovannimu Bruscovi na hřiště a zahradu věnovanou památce mladých obětí mafie. Obětí jako Giuseppe Di Matteo, kterého po více než dvouletém zajetí uškrtili a jeho tělo rozpustili v kyselině.

V Kampánii bylo na pozemcích zabavených bývalému šéfovi zločinecké organizace Camorra Giorgiovi Maranovi zřízeno vzdělávací a rekreační středisko pro mládež a nové velitelství místní policie.

Každá láhev vína z vinařství „Centopassi“ je věnována jedné oběti mafie. Vinice se nacházejí na pozemcích zabavených Giovannimu Genovesemu, který si od roku 2007 odpykává trest za vydírání a další trestnou činnost.

Evropská unie na transformaci pozemků a dalšího majetku konfiskovaného mafii vyčlenila na období 2007–2013 celkem 64 milionů eur z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Tři čtvrtiny této částky půjdou na program „Bezpečnost pro rozvoj“ ve čtyřech jihoitalských regionech (v Kalábrii, Kampánii a Apulii a na Sicílii).

Itálie je po Polsku a Španělsku třetím největším příjemcem evropských dotací na regionální rozvoj. Mezi lety 2007 a 2013 obdrží 28,8 miliard eur, z čehož 21,9 miliard půjde z Evropského fondu pro regionální rozvoj a 6,9 miliard z Evropského sociálního fondu.

Více o opatřeních EU proti organizované trestné činnosti DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy