Naršymo kelias

Bendri prieglobsčio standartai ir veiksmingesnė procedūra - 21/10/2009

Prieglobsčio prašytojų eilė © EB

Pasiūlytos naujos taisyklės siekiant panaikinti Europos „prieglobsčio loteriją“.

ES rengia naujas taisykles, skirtas nustatyti, kas turi teisę gauti prieglobstį ir kaip valstybės tai nusprendžia.

Taisyklėmis siekiama užtikrinti aukštesnio lygio apsaugą persekiojimo aukoms, išvengti sukčiavimo ir pasiekti, kad teisės aktai visoje ES būtų taikomi tolygiau. Šiuo metu valstybių prieglobsčio prašytojų priėmimo rodikliai labai skiriasi.

Prieglobsčio prašymas Europoje dažnai prilyginamas loterijai, tik rizikuojama labiau: tie, kuriems nepasiseka, yra deportuojami arba gali būti persekiojami savo šalyje, jeigu jiems reikia apsaugos.

Nepaisant ES pastangų pastarąjį dešimtmetį standartizuoti prieglobsčio procedūras, prašytojų galimybės gauti prieglobstį vis dar labai skiriasi, priklausomai nuo šalies, kuri tvarko prašymą.

Statistiniai duomenys rodo, kad, pavyzdžiui, vienose šalyse šalyse čečėnai turi daug galimybių gauti pabėgėlio statusą, o kitose – beveik jokių. Tą patį galima pasakyti apie irakiečius.

Esant tokiems skirtumams suprantama, kodėl daugelis pabėgėlių keliauja po Europą, kol pasiekia šalį, kurioje jiems yra didesnė tikimybė būti priimtiems. Taip keliauti iš vienos valstybės į kitą ieškant, kur geriau gauti prieglobstį, yra nelegalu. Prieglobsčio prašytojai turėtų pateikti prašymus pirmoje ES valstybėje, į kurią jie atvyksta.

Paaiškėjo, kad pagal galiojančius ES teisės aktus ES valstybėms suteikiama per daug veiksmų laisvės. Priėmus Komisijos siūlomas taisykles būtų mažiau interpretavimo galimybių ir paspartėtų prašymų tyrimo eiga. ES šalys procedūras turėtų baigti per šešis mėnesius nuo prašymo pateikimo dienos.

Pabėgėliais laikomi žmonės, pabėgę iš savo šalies dėl religinio, etninio arba politinio persekiojimo. Pagal tarptautinę teisę jie turi teisę į apsaugą net patekę į ES nelegaliai.

Į ES plūsta itin daug prieglobsčio prašytojų – 2008 m. buvo pateikta beveik 240 000 prašymų. Buvo priimtas sprendimas dėl 193 690 iš šių prašymų ir 73 % iš jų buvo atmesti.

Daugiausia prieglobsčio prašymų pateikė Irako, Rusijos, Somalio, Serbijos ir Afganistano gyventojai.

Daugiausia prašymų suteikti prieglobstį pateikta Prancūzijoje (41 800), Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Švedijoje, Graikijoje, Belgijoje ir Nyderlanduose. Maltoje ir Kipre yra didžiausias prieglobsčio prašytojų skaičius vienam gyventojui.

Dabar pateikti pastabas apie pasiūlymus ir jiems pritarti turi Taryba bei Parlamentas.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos