Ścieżka nawigacji

Uproszczenia w prawie spadkowym - 15/10/2009

Mężczyzna piszący piórem ©Reporters

Komisja proponuje uproszczenie rozporządzenia dotyczącego międzynarodowych spraw spadkowych.

Dziedzicząc majątek znajdujący się w innym kraju UE, jesteśmy zmuszeni dopełnić wielu skomplikowanych formalności. Przepisy prawa spadkowego w poszczególnych krajach mogą być dość różne. Zdarza się również, że nie wiadomo, zgodnie z którym systemem prawnym powinna być prowadzona dana sprawa spadkowa.

W tej sytuacji postępowanie spadkowe bywa sprawą kosztowną i czasochłonną. Niektórzy spadkobiercy zniechęcają się i po prostu spisują na straty zagraniczny majątek.

Dlatego Komisja proponuje uproszczenie przepisów dotyczących międzynarodowych spraw spadkowych. Zgodnie z nowymi przepisami spadkobierca mógłby wybrać postępowanie spadkowe prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi w swoim kraju.

W przeciwnym wypadku przepisy kraju, w którym mieszkał spadkodawca, będą miały zastosowanie do całości masy spadkowej, nawet jeżeli w jej skład wchodzi majątek znajdujący się w innym kraju członkowskim.

Celem tych zmian jest uniknięcie sytuacji, w której sądy kilku krajów UE wydają orzeczenia dotyczące tego samego spadku. Zgodnie z nowymi przepisami w kwestii danego spadku decyzję podejmował będzie jeden sąd, z kraju zamieszkania spadkodawcy lub spadkobiorcy.

Komisja proponuje również wprowadzenie certyfikatu spadkowego, umożliwiającego wykazanie statusu spadkobiercy oraz uprawnień wykonawcy testamentu za granicą. Aktualnie kraje UE nie zawsze uznają zagraniczne dokumenty spadkowe.

Około 450 tys. postępowań spadkowych otwieranych każdego roku w UE ma wymiar międzynarodowy. Łączną wartość przekazywanych w ten sposób spadków można oszacować na ponad 120 mld euro.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Jacques Barrot uważa, że nowe przepisy zapewnią większą pewność prawną i elastyczność.

„Niezwykle istotne jest, aby obywatele oraz prawnicy mogli zrozumieć i do pewnego stopnia także wybrać przepisy mające zastosowanie do całości majątku wchodzącego w skład masy spadkowej, bez względu na miejsce jego położenia.”

Przepisy nie będą miały wpływu na podatek spadkowy, który jest domeną prawa krajowego, podobnie jak na przykład kwestia podziału spadku między spadkobierców.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki