Navigačný riadok

Nový život pre utečencov - 02/09/2009

Irackí utečenci v Sýrii držiaci žiadosti o presídlenie ©EC

Návrh programu na koordináciu presídľovania utečencov na úrovni EÚ.

Milióny ľudí po celom svete opustili svoje domovy v dôsledku vojny alebo strachu z prenasledovania. Väčšina z nich hľadá azyl v susednej rozvojovej krajine – Pakistan a Sýria sú napríklad útočiskom pre približne 3 milióny utečencov.

Niektorí utečenci sa nemôžu alebo nechcú vrátiť domov, pretože by boli vystavení stálemu prenasledovaniu. Mnohí z nich žijú v ohrození alebo potrebujú osobitnú pozornosť, ktorú im nie je možné poskytnúť v krajine ich útočiska. V takých prípadoch sa zvyčajne pristupuje k presídleniu, teda presunu utečencov do inej krajiny, kde im bude poskytnutý azyl.

Podľa odhadov Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov je potrebné presídliť 747 tisíc utečencov. Avšak v roku 2008 našlo svoj nový domov len menej ako 66 tisíc utečencov a z toho len 4 378 bolo presídlených do EÚ. Je to podstatne menej ako v ostatných častiach rozvinutého sveta, najmä v USA, Kanade a Austrálii.

Cieľom tohto návrhu English je zabezpečiť, aby Európa výraznejšie reagovala na presídľovanie utečencov a aby sa tak znížil počet tých, ktorí riskujú svoje životy pri snahe dostať sa do Európy nelegálne.

V súčasnosti sa len 10 krajín EÚ pravidelne podieľa na presídľovaní utečencov z krajín mimo EÚ, obvykle bez vzájomnej koordinácie či konzultácie. Plán vyzýva na vytvorenie dobrovoľného programu, ktorým by sa posilnila spolupráca na úrovni politiky a praxe.

Vďaka tomuto programu by prijímanie utečencov malo byť pre krajiny menej nákladné a komplikované. Takisto by sa zvýšil humanitárny a politický vplyv národných opatrení na presídlenie. Motiváciou pre krajiny zapojiť sa do programu by mala byť finančná podpora vo výške 4 000 EUR za presídleného utečenca.

V rámci programu sa má vytvoriť skupina odborníkov, ktorá bude identifikovať skupiny utečencov s prioritou ako napríklad irackí utečenci v Sýrii a Jordánsku alebo sudánski utečenci v Čade. Nový Európsky podporný úrad pre azyl bude pomáhať krajinám realizovať spoločné aktivity ako napríklad misie na výber utečencov či objasňovanie skutočností.

Návrh sa týka iba utečencov z krajín mimo EÚ. Krajiny by si naďalej zachovali právo rozhodovať o tom, ktorých utečencov a v akom počte príjmu.

 

Vonkajšie aspekty azylovej politiky EÚ DeutschEnglishfrançais

Viac informácií o azylovom systéme EÚ DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy