Navigačný riadok

Ako zabrániť novým teroristickým útokom - 24/06/2009

Otvorená obálka, z ktorej unikajú spóry predstavujúce biologické patogény pri teroristickom útoku ©Reporters

EÚ vyzýva k preventívnym opatreniam proti rastúcemu riziku teroristických útokov, pri ktorých sú použité chemické, biologické a jadrové zbrane

Doteraz boli v drvivej väčšine teroristických útokov použité výbušniny a strelné zbrane. Podľa nedávnych spravodajských informácií sa však teroristické skupiny snažia o využitie oveľa ničivejších zbraní.

Komisia predstavila plány na posilnenie bezpečnosti týkajúcej sa materiálov, ktoré sa dajú použiť na výrobu takýchto zbraní, a na zvýšenie pripravenosti v prípade útoku.

Hrozbu, že sa takéto zbrane dostanú do rúk teroristov, podnietil vývoj v zbrojárskej technológii a rast využívania chemických, biologických a jadrových materiálov na zákonné účely.

„Aj keď Európa ešte našťastie nebola svedkom rozsiahleho útoku, pri ktorom by boli použité takéto materiály, vážnosť možných dôsledkov pre našu spoločnosť je natoľko zásadná, že nemôžme ostať nečinní,“ uviedol Jacques Barrot, komisár pre spravodlivosť.

Nekonvenčné zbrane môžu usmrtiť alebo zraniť veľké množstvo ľudí a spôsobiť hospodársky chaos a rozsiahlu paniku.

Dodržiavanie občianskych slobôd v EÚ, otvorenosť jej hraníc a skutočnosť, že vlády členských štátov majú obmedzené možnosti kontrolovať pohyb občanov, majú za následok, že Únia je náchylnejšia k teroristickým útokom.

Na základe odporúčaní expertnej pracovnej skupiny vytvorenej z iniciatívy EÚ obsahuje nový trojročný plán viac ako 130 opatrení, ktoré by mali zabrániť tomu, aby sa nebezpečné materiály dostali do nesprávnych rúk, a pripraviť EÚ na situácie, ak by sa tak stalo.

Plán vyzýva hlavne k zlepšeniu v systémoch detekcie v Európe a vytvoreniu nových nástrojov určených na záchranu životov a minimalizáciu škôd v prípade útoku alebo incidentov.

Plán EÚ je zameraný na podporu vlád členských štátov, ktoré nesú hlavnú zodpovednosť za bezpečnosť. Komisia navrhuje vyčleniť 100 mil. eur z existujúcich prostriedkov na realizáciu plánu v období rokov 2010 – 2013.

Viac o boji proti terorizmu v Európe English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy