Ścieżka nawigacji

Jak skutecznie przeciwdziałać terroryzmowi - 24/06/2009

Artystyczne zdjęcie komputerowe przedstawiające otwartą kopertę, z której wypadają zarodniki symbolizujące wykorzystanie biologicznych czynników chorobotwórczych przez terrorystów ©Reporters

UE wzywa do podjęcia prewencyjnych działań ze względu na zwiększające się ryzyko ataków terrorystycznych przy użyciu broni chemicznej, biologicznej i jądrowej.

Jak dotąd zdecydowana większość ataków terrorystycznych na całym świecie odbywała się przy użyciu środków wybuchowych i broni palnej. Jednak ostatnie badania wywiadu sugerują, że grupy terrorystyczne zamierzają korzystać z nowych rodzajów broni, które mogą powodować znacznie poważniejsze szkody.

Komisja przedstawiła plany mające na celu zaostrzenie środków bezpieczeństwa w zakresie tego typu materiałów oraz zwiększenie gotowości na wypadek ataku.

Zagrożenie wzrosło wraz z postępem w zakresie technologii zbrojeniowej oraz częstszym wykorzystaniem materiałów chemicznych, biologicznych i jądrowych do celów zgodnych z prawem.

„W Europie jak do tej pory nie mieliśmy na szczęście żadnego ataku na szeroką skalę z wykorzystaniem tego rodzaju materiałów. Jednak ze względu na poważne potencjalne konsekwencje takiego ataku musimy zachować czujność”, powiedział unijny komisarz ds. sprawiedliwości Jacques Barrot.

Wykorzystanie broni niekonwencjonalnej może spowodować dużą liczbę ofiar śmiertelnych i rannych, a także chaos gospodarczy i powszechną panikę.

Europejskie prawa obywatelskie oraz otwarte granice ograniczają zdolność rządów krajowych do kontroli przepływu osób i tym samym sprawiają, że nasz kontynent jest szczególnie narażony na zagrożenia terrorystyczne.

Na podstawie zaleceń ekspertów, których porady zasięgnęła UE, opracowano nowy trzyletni plan działań. Zawiera on ponad 130 środków mających zapobiec trafieniu niebezpiecznych materiałów w niepowołane ręce oraz pozwolić przygotować się na wypadek, gdyby tak się stało.

W planie przewidziano m.in. doskonalenie systemów wykrywania w całej Europie oraz wprowadzenie nowych narzędzi umożliwiających ratowanie życia i ograniczenie szkód w przypadku ataku lub incydentu.

Plan UE ma wspierać działania rządów krajowych, odpowiadających za większość kwestii dotyczących bezpieczeństwa. Komisja proponuje, aby na realizację planu w latach 2010–2013 przeznaczono z istniejących funduszy kwotę 100 mln euro.

Więcej informacji na temat walki z terroryzmem w Europie English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki