Navigačný riadok

Potrebujete pomoc? Vytočte 112. - 11/02/2009

Ak sa v Európe ocitnete v núdzi, volajte telefónne číslo 112.

Vedeli by ste, aké číslo máte zavolať, ak sa vám prihodí nehoda v práci alebo v škole? A čo ak ste na dovolenke v zahraničí? Všade v EÚ vám v takomto prípade stačí, ak si budete pamätať jedno núdzové telefónne číslo – 112.

Po tom, ako Bulharsko zriadilo svoju núdzovú linku 112, funguje jednotné európske núdzové číslo EÚ English vo všetkých členských krajinách.

Keď potrebujete pomoc, každá sekunda je drahá. A ak je v hre niekoho život, nemôžete strácať čas hľadaním nejakého telefónneho čísla. Preto EÚ zaviedla jednotné číslo pre všetky členské štáty. To isté číslo môžete použiť, ak vám horí chata na Záhorí, alebo ak ste sa stali súčasťou dopravnej nehody v Taliansku.

Keď vytočíte 112, miestny operátor buď priamo vyrieši váš problém, alebo vás presmeruje na potrebnú núdzovú službu – rýchlu zdravotnú pomoc, políciu alebo hasičov.

Jednotné európske núdzové telefónne číslo English praktickým spôsobom zabezpečuje slobodu a bezpečnosť Európanov pri cestovaní. Nenahrádza však existujúce vnútroštátne núdzové telefónne čísla.

Číslo 112 funguje už takmer 20 rokov, ale vie o ňom iba 22 % Európanov. Práve z tohto dôvodu vyzvala EÚ krajiny, aby ho viac spropagovali a vysvetlili svojim občanom, ako ho používať . Na internetovej stránke EÚ je k dispozícii aj návod pre deti.

Jednou z úloh členských štátov je zaistiť možnosť vystopovať volajúcich. Ide o právnu požiadavku, ktorá má aj praktické zdôvodnenie – volajúci nemusí presne vedieť udať svoju polohu.

Na číslo 112 môžte zavolať z pevnej linky, mobilného telefónu alebo z automatu , a to aj v prípade, že nemáte kredit alebo ste mimo dosahu mobilnej siete.

Viac informácií o čísle 112 vo vašej krajine English.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy