Ścieżka nawigacji

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń pod 112 - 11/02/2009

Jeden numer alarmowy dla całej Europy.

Czy wiedzą Państwo jaki numer alarmowy wybrać w razie wypadku w pracy lub w szkole czy też podczas pobytu za granicą? We wszystkich krajach UE wystarczy pamiętać tylko jeden numer – 112.

Teraz europejski numer alarmowy English działa już we wszystkich krajach UE – niedawno wprowadziła go również Bułgaria.

W sytuacjach kryzysowych liczy się każda sekunda. W przypadku gdy czyjeś życie jest zagrożone nie ma czasu na szukanie numeru telefonu alarmowego. Dlatego UE postanowiła wprowadzić wspólny dla wszystkich państw członkowskich numer alarmowy. Można pod niego zadzwonić zarówno w przypadku pożaru domu w Szwecji, jak i w razie wypadku drogowego we Włoszech.

Dzwoniąc pod numer 112, zostaniemy połączeni z operatorem lokalnym, który albo sam przyjmie połączenie, albo przekieruje je do właściwych służb ratunkowych – pogotowia ratunkowego, policji lub straży pożarnej.

Dzięki europejskiemu numerowi alarmowemu English Europejczycy mogą bezpiecznie i swobodnie podróżować. Nie zastąpił on dotychczasowych krajowych numerów alarmowych, lecz działa równolegle.

Choć numer 112 wprowadzono prawie dwadzieścia lat temu, jedynie 22 proc. Europejczyków wie o jego istnieniu. Aby zaradzić tej sytuacji, UE wzywa państwa członkowskie do rozreklamowania tego numeru oraz objaśnienia obywatelom, jak z niego korzystać . W portalu Europa zamieszczono również tego rodzaju wskazówki dla dzieci.

Kraje UE muszą również zapewnić możliwość określenia miejsca przebywania osoby dzwoniącej. Ten wymóg prawny jest istotny, ponieważ może zdarzyć się, że osoba wzywająca pomocy nie jest w stanie precyzyjnie podać swojego położenia.

Połączenie z numerem 112 jest bezpłatne. Numer można wybrać z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub z automatu telefonicznego. Zazwyczaj połączenie mogą również wykonywać osoby, którym skończył się kredyt w telefonie lub które znajdują się poza zasięgiem sieci.

Numer 112 w poszczególnych krajach English.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki