Cesta

Potřebujete pomoc? Volejte linku 112! - 11/02/2009

Jedno telefonní číslo pro tísňová volání v celé Evropě.

Víte, jaké číslo zavolat, pokud se vám stane nehoda v práci nebo ve škole? A co na dovolené v zahraničí? V celé EU naštěstí platí jednotné číslo tísňového volání 112.

Poté, co toto číslo zavedlo i Bulharsko, funguje celoevropská linka tísňového volání English ve všech členských státech EU bez výjimky.

Když dojde k nehodě, často rozhodují vteřiny. Jde-li o život, není čas hledat telefonní číslo. EU proto zavedla společné číslo tísňového volání pro všechny členské státy. Můžete jej použít jak v případě požáru ve Švédsku, tak v případě autonehody v Itálii.

Po vytočení čísla 112 se ozve místní operátor, který buď záležitost přímo vyřídí, nebo vás přepojí na příslušnou pohotovostní složku – záchrannou službu, policii nebo hasiče.

Díky celoevropskému číslu tísňového volání English se mohou Evropané na cestách cítit bezpečněji. Nenahrazuje však národní tísňové linky, nýbrž je doplňuje.

Třebaže toto číslo již existuje téměř 20 let, zná jej pouhých 22 % občanů EU. Unie proto vyzývá členské státy, aby číslo 112 více propagovaly a vysvětlovaly občanům, jak jej používat . Na internetových stránkách EU jsou také nyní k dispozici pokyny pro děti.

Členské státy musí rovněž zajistit možnost určit polohu volajícího. Jedná se o povinnost, která má značný praktický význam, neboť volající často není schopen svou přesnou polohu sdělit.

Volání na linku 112 je zdarma z pevného i mobilního telefonu a také z telefonní budky. Hovor by měl být spojen i v případě, že nemáte kredit nebo se nacházíte v cizí síti.

Další informace o čísle 112 ve vaší zemi English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy