Navigačný riadok

Ochrana aktivistov za ľudské práva - 07/10/2008

Zvinutá Deklarácia ľudských práv previazaná červenou stuhou

EÚ si pripomína výročie podpísania deklarácie ľudských práv OSN prejavom úcty k disidentom.

Tuniská novinárka Souhayr Belhassen English bojuje za ochranu ľudských práv viac ako 30 rokov. Počas tohto obdobia ju opakovane napadli policajti v civile. Jej telefón bol odpočúvaný, jej pošta kontrolovaná a týždenník, v ktorom pracovala, bol zakázaný. Dokonca ju vykázali z vlastnej krajiny.

Aj keď jej príbeh znie hrozivo, nie je neobvyklý. Disidenti po celom svete sa pri odhaľovaní porušovania ľudských práv často vystavujú veľkému riziku. V niektorých prípadoch za svoju odvahu zaplatili životom.

EÚ vzdáva pri príležitosti 60. výročia Všeobecnej deklarácie ľudských práv English hold ochrancom ľudských práv na celom svete. Souhayr Belhassen, v súčasnosti predsedníčka Medzinárodnej federácie pre ľudské práva, patrí k 27 popredným aktivistom pozvaným na konferenciu English, ktorá sa uskutoční 7. až 8. októbra v Európskom parlamente. Väčšina Európanov už o všeobecnej deklarácii počula, ale málokto vie, že rok 2008 je výročím ďalšieho míľnika ochrany ľudských práv – deklarácie OSN o ochrancoch ľudských práv English, ktorá bola prijatá v roku 1998. Tento dokument uznáva dôležitosť a legitimitu práce aktivistov za ľudské práva a potrebu ich väčšej bezpečnosti. EÚ nasledovala tento príklad a v roku 2004 vydala súbor usmernení English, ktorý nabáda členské štáty, aby viac podporili aktivistov vystavených riziku prenasledovania.

Všeobecná deklarácia bola podpísaná 10. decembra 1948 – v čase, keď sa svet len spamätával z hrôz druhej svetovej vojny. Podpísaním deklarácie sa národy po prvýkrát v histórii dohodli na základných princípoch spravodlivosti, rovnosti a práv pre všetkých.

Deklarácia, ktorá bola od začiatku považovaná za triumfálny úspech, zjednocovala odlišné, niekedy až protikladné politické režimy, náboženstvá a kultúrne tradície. Po šesťdesiatich rokoch sa stala základom medzinárodného práva v oblasti ľudských práv a slúži ako model pre množstvo zmlúv a deklarácií vrátane Európskej dohody o ľudských právach (1950) a Charty základných práv Európskej únie (2000). Napriek pretrvajúcemu porušovaniu univerzálnosti ľudských práv prijali túto deklaráciu všetky krajiny a niektoré z nich ju zapracovali do svojich ústav a zákonov.

Bruselská konferencia v priamom prenose (7. októbra, 9:00 – 18:30)

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy