Naršymo kelias

Teisių gynimo aktyvistai - 07/10/2008

Į ritinėlį suvyniota ir raudonu kaspinu perrišta Žmogaus teisių deklaracija

Minėdama JT žmogaus teisių deklaraciją ES pagerbia disidentus.

Tunisietė žurnalistė Souhayr Belhassen English jau daugiau kaip tris dešimtmečius kovoja už žmogaus teises. Ją ne kartą buvo užpuolę civiliais drabužiais vilkintys policininkai. Jos telefono pokalbių klausomasi, jos korespondencija tikrinama, jos leistas savaitinis žurnalas uždarytas. Vienu metu ji net buvo išvyta iš šalies.

Ši bauginanti istorija toli gražu nėra išskirtinė. Disidentai visame pasaulyje labai rizikuoja viešindami žmogaus teisių pažeidimų atvejus. Neretai už tai jie sumoka gyvybe.

Minėdama Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos English 60-metį ES pagerbia viso pasaulio žmogaus teisių gynėjus. S. Belhassen, kuri dabar pirmininkauja Tarptautinei žmogaus teisių lygų federacijai, yra viena iš 27 iškilių žmogaus teisių gynimo aktyvistų, pakviestų į spalio 7–8 d. konferenciją English Europos Parlamente. Dauguma europiečių yra girdėję apie Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją, bet greičiausiai nežino, kad 2008 m. minima dar vieno žmogaus teisių gynimo dokumento – 1998 m. priimtos JT žmogaus teisių gynėjų deklaracijos English – sukaktis. Šiuo dokumentu pripažįstama žmogaus teisių gynėjų darbo svarba ir teisėtumas, taip pat būtinybė geriau apsaugoti juos pačius. 2004 m. šia kryptimi žengė ir ES, paskelbusi rekomendacijas English, kuriomis ES valstybės narės raginamos labiau remti aktyvistus, kuriems gresia pavojus.

Visuotinė žmogaus teisių deklaracija pasirašyta 1948 m. gruodžio 10 d., kai žmonija dar nebuvo atsigavusi nuo Antrojo pasaulinio karo baisumų. Tada tautos pirmą kartą istorijoje susitarė dėl visiems galiojančių teisingumo, lygybės ir teisinių principų.

Triumfo šūksniais sveikinta deklaracija suvienijo labai skirtingus ir net priešingus politinius režimus, religines santvarkas ir kultūros tradicijas. Prabėgus šešiems dešimtmečiams ji tapo tarptautinės žmogaus teisių sistemos pamatu. Pagal ją buvo parengta nemažai sutarčių ir deklaracijų, tarp jų ir Europos žmogaus teisių konvencija (1950 m.) bei ES pagrindinių teisių chartija (2000 m.). Nepaisant to, kad žmogaus teisių pažeidinėjimai įvairiose pasaulio vietose nesiliauja, visos šalys priėmė deklaraciją, o kai kurios ją įtraukė į konstituciją ar kitus įstatymus.

Tiesioginė konferencijos transliacija iš Briuselio (spalio 7 d., 9.00–18.30 val.)

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos