Cesta

Ochrana bojovníků za lidská práva - 07/10/2008

Stočená Deklarace lidských práv svázaná červenou stuhou

EU slaví přijetí deklarace OSN poctou disidentům.

Tuniská novinářka Souhayr Belhassenová English bojuje za dodržování lidských práv již přes 30 let. Za tu dobu byla již několikrát napadena policisty v civilu. Odposlouchávali jí telefon, zadržovali poštu a zakázali i její týdenní časopis. Na čas byla dokonce vypovězena ze své země.

Její příběh může znít otřesně, ale není zdaleka ojedinělý. Disidenti po celém světě často riskují velmi mnoho, když na porušování práv poukazují. V mnoha případech zaplatí vlastním životem.

U příležitosti 60. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv English vzdává EU poctu zastáncům lidských práv po celém světě. Souhayr Belhassenová, která je nyní předsedkyní Mezinárodní federace lig na ochranu lidských práv, patří mezi 27 předních aktivistů pozvaných na konferenci English , jež proběhne 7. a 8. října v Evropském parlamentu. Většina Evropanů o deklaraci někdy slyšela, ale mnozí neví, že rok 2008 je zároveň výročím další význačné události z oblasti boje za lidská práva – přijetí Deklarace OSN o zastáncích lidských práv English , ke kterému došlo v roce 1998. Tímto dokumentem byla uznána důležitost a legitimita činnosti bojovníků za lidská práva a potřeba poskytovat jim ochranu. EU tento příklad následovala a v roce 2004 vydala soubor pokynů English , kterým členské země vyzývá k vynaložení většího úsilí na podporu bojovníků za lidská práva.

Všeobecná deklarace lidských práv byla podepsána 10. prosince roku 1948, tedy v době, kdy se svět ještě vzpamatovával z hrůz druhé světové války. Poprvé v dějinách se národy spojily a dohodly se na základních principech spravedlnosti, rovnosti a práv pro všechny.

Deklarace byla přivítána s nadšením a spojila velmi odlišné a často i protikladné politické režimy, náboženské doktríny a kulturní tradice. O 60 let později se stala základem mezinárodního práva v oblasti lidských práv a modelem pro řadu dohod a prohlášení, včetně Evropské úmluvy o lidských právech z roku 1950 a Listiny základních práv Evropské unie z roku 2000. Přes veškerá zpochybňování univerzálního charakteru lidských práv všechny země deklaraci přijaly, přičemž v některých z nich se stala součástí ústavy a právního systému.

Sledujte konferenci v Bruselu živě (7. října, 9.00 – 18.30)

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy