Navigačný riadok

Pomoc pre migrantov - 02/10/2008

Brána strediska pre migráciu v Barnaku, Mali

Prvé migračné stredisko mimo EÚ je pripravené začať svoju činnosť.

Každý rok podnikajú tisícky nelegálnych prisťahovalcov z Afriky nebezpečnú cestu do Európy. Často sa ich cesta za lepším životom končí tragédiou na mori.

Zvyšovanie povedomia o rizikách nelegálneho prisťahovalectva do Európy je jednou z úloh nového strediska v Bamaku, français, hlavnom meste západoafrického Mali. Stredisko, ktoré je aj informačným miestom pre potenciálnych vysťahovalcov, poskytuje poradenstvo v oblasti nelegálneho prisťahovalectva a pomáha pri odbornej príprave a hľadaní práce v zahraničí.

Mali je prioritným kandidátom tohto projektu. Táto krajina predstavuje tranzitný bod pre Afričanov mieriacich do Európy a je dôležitým zdrojom pracovných síl pre okolité krajiny. Približne 4 milióny Malijčanov žije v zahraničí – ak vezmeme do úvahy, že Malijčanov je len 12 miliónov, ide o obrovskú mieru vysťahovalectva. Väčšina vysťahovalcov žije v západnej Afrike, v Európe ich žije asi 200 000.

Mali je jednou z najchudobnejších krajín na svete. Hlavným hospodárskym odvetvím je poľnohospodárstvo, konkrétne pestovanie bavlny, ktorá je najdôležitejšou tržnou plodinou. Krajina je vo výraznej miere závislá na peniazoch, ktoré vysťahovalci posielajú domov. Veľká časť týchto príjmov však padne za obeť bankovým poplatkom. Stredisko CIGEM v súčasnosti skúma návrhy na ich zníženie.

CIGEM takisto pomáha navrátilcom, ktorí sa snažia obnoviť svoj život v Mali. Väčšina vysťahovalcov sú mladí muži, ktorí si doma nevedia nájsť prácu. Idú kamkoľvek, na pár mesiacov, na niekoľko rokov, pričom nechávajú za sebou ženy, deti a rodičov, aby sa starali o rodinné farmy.

Európa je domovom väčšiny Afričanov, ktorí sa odsťahovali z Afriky. Mnohí sú zo severnej časti kontinentu, ale narastá počet prisťahovalcov z takých subsaharských krajín, ako je Mali.

Stredisko, ktoré zamestnáva 40 pracovníkov a disponuje rozpočtom vo výške 10 mil. eur, bude slávnostne otvorené 6. októbra.

Migrácia z Mali – viac informácií français.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy