Cesta

Blíže k imigrantům - 02/10/2008

Brána imigračního střediska v malijském Bamaku

První imigrační středisko mimo území EU se připravuje na zahájení činnosti.

Tisíce Afričanů se každoročně vydávají na nebezpečnou cestu do Evropy jako nelegální přistěhovalci. Jejich cesta za lepším životem však často končí smrtí na moři.

Jedním z úkolů nově zřízeného imigračního střediska v Bamaku francouzsky v západoafrickém Mali je zvyšovat povědomí o rizicích nelegální migrace. Středisko poskytuje informace pro zájemce o imigraci, poradenství o legálním přistěhovalectví a pomáhá s odbornou přípravou a hledáním zaměstnání v zahraničí.

Mali je pro tento pilotní projekt příhodným kandidátem. Tato země je křižovatkou pro přistěhovalce směřující do Evropy a významným zdrojem pracovních sil pro sousední země. V zahraničí žije asi 4 miliony Malijců, což u národa s 12 miliony obyvatel přestavuje exodus značného rozsahu. Většina emigrantů žije v různých částech západní Afriky, avšak 200 000 z nich žije v Evropě.

Mali je jednou z nejchudších zemí světa. Hlavním hospodářským odvětvím je zemědělství a největším zdrojem příjmů je pěstování bavlny. Země je do značné míry závislá na penězích, které domů posílají emigranti, velkou část těchto příjmů však spolknou poplatky za převod peněz. Středisko se zabývá návrhy, jak náklady na tyto transakce snížit.

Středisko také pomáhá vracejícím se migrantům při reintegraci po návratu do vlasti. Většina migrantů jsou mladí muži, kteří nemohou najít práci doma. Odjíždějí na několik měsíců až několik let, přičemž o rodinná hospodářství se starají ženy, děti a staří členové rodiny.

Nejvíce afrických migrantů žije v Evropě. Mnozí z nich pocházejí ze severní Afriky, avšak stále více jich přichází ze zemí subsaharské Afriky, například z Mali.

Středisko má asi 40 zaměstnanců a disponuje rozpočtem přibližně 10 milionů eur. Oficiálně bude otevřeno 6. října.

Přistěhovalectví z Mali – další informace francouzsky.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy