Ścieżka nawigacji

Równe traktowanie – również w praktyce? - 29/09/2008

Mężczyzna na wózku inwalidzkim trzymający lampę lutowniczą

Konferencja na temat dyskryminacji zwraca uwagę na rozbieżność między przepisami prawa a ich stosowaniem.

Przepisy antydyskryminacyjne w Europie są surowe, ale równe traktowanie w praktyce nadal pozostawia dużo do życzenia. Odbywający się w Paryżu w dniach 29–30 września br. szczyt poświęcony równości DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano był wyjątkową okazją dla specjalistów zajmujących się zwalczaniem dyskryminacji do przeanalizowania osiągnięć w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji, jakie dokonały się w UE od czasu zeszłorocznej kampanii poświęconej temu tematowi.

Nierówności na rynku pracy nadal są znaczne: kobiety zarabiają średnio o 15 proc. mniej niż mężczyźni (a w sektorze prywatnym – 25 proc. mniej) i zajmują mniej kierowniczych stanowisk. Tylko 50 proc. osób niepełnosprawnych ma pracę, natomiast wśród osób sprawnych odsetek zatrudnionych wynosi 68 proc. Zarówno osoby starsze, jak i młode nadal skarżą się na dyskryminację ze względu na wiek.

Te same grupy również doświadczają dyskryminacji w zakresie opieki zdrowotnej, edukacji, zabezpieczenia społecznego i warunków mieszkaniowych. W czerwcu Komisja Europejska przedłożyła wniosek legislacyjny DeutschEnglishfrançais, którego celem jest zapewnienie ochrony w wymienionych dziedzinach. Jest on uzupełnieniem obowiązującego prawa, które zakazuje dyskryminacji przy zatrudnianiu.

Jednak aby zwalczać dyskryminację, skuteczne przepisy prawa nie wystarczą. Jednym z celów konferencji było bliższe przyjrzenie się sposobom pozwalającym zmienić głęboko zakorzenione wzorce zachowań oraz praktyki stosowane od lat przez instytucje i przedsiębiorstwa.

Dyskryminacja w Europie przejawia się na wiele sposobów. Różne są sposoby gromadzenia danych przez państwa UE, co utrudnia lub nawet uniemożliwia ich porównanie.

Jednak zgodnie z wynikami najnowszego badania Europejczycy uważają dyskryminację na tle rasowym lub pochodzenia etnicznego za najbardziej rozpowszechnioną formę dyskryminacji w UE – która cały czas się nasila. Ogólnie wydaje się, że inne formy dyskryminacji (np. ze względu na wiek czy płeć) zanikają bądź przynajmniej się nie nasilają (np. dyskryminacja na tle orientacji seksualnej).

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki