Navigācijas ceļš

Vienlīdzība — likumi un to piemērošana praksē - 29/09/2008

Vīrietis ratiņkrēslā strādā ar lodlampu

Konferencē par diskrimināciju akcentē plaisu starp likumiem un to piemērošanu praksē.

Eiropā valda stingri likumi pret diskrimināciju, bet vienlīdzīga attieksme joprojām ir reta parādība. Sammitā par vienlīdzību DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano , kas notika 29.–30. septembrī Parīzē, vienlīdzīgu iespēju eksperti varēja atskatīties uz paveikto kopš 2007. gadā aizvadītās ES mēroga kampaņas pret diskrimināciju.

Darba tirgū joprojām ik uz soļa sastopama nevienlīdzība. Sievietes pelna par 15% (privātajā sektorā par 25%) mazāk nekā vīrieši un retāk ieņem vadošus amatus. Nodarbināti ir tikai 50% no invalīdiem salīdzinājumā ar 68% no visiem citiem iedzīvotājiem. Par diskrimināciju vecuma dēļ joprojām sūdzas kā veci, tā jauni cilvēki.

Minēto kategoriju cilvēki ar diskrimināciju sastopas arī veselības aprūpē, izglītībā, sociālajā nodrošinātībā un tiesībās uz mājokli. Jūlijā Eiropas Komisija ierosināja izdot tiesību aktu DeutschEnglishfrançais, kas garantētu aizsardzību šajās jomās. Tas papildina jau esošos likumus, kuri diskrimināciju aizliedz darba jomā.

Kā redzams, lai novērstu diskrimināciju, ir vajadzīgs kas vairāk par spēkā esošiem likumiem. Viens no konferences mērķiem bija apsvērt, kā lai maina dziļi iesakņojušos uzvedības modeļus un iesīkstējušo praksi iestādēs un uzņēmumos.

Gūt skaidru priekštatu par diskrimināciju Eiropā nemaz nav tik viegli. ES dalībvalstīs datus vāc dažādi, tāpēc tos ir grūti, dažreiz pat neiespējami salīdzināt.

Tomēr nesen veiktajā aptaujā eiropieši par visizplatītāko diskriminācijas veidu Eiropas Savienībā atzina diskrimināciju rases vai etniskās piederības dēļ, turklāt šī situācija, viņuprāt, tikai pasliktinās. Citi diskriminācijas veidi aptaujāto uztverē ir vai nu sastopami arvien retāk (diskriminācija vecuma, dzimuma dēļ), vai vismaz nekļūst biežāki (diskriminācija seksuālās orientācijas dēļ).

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites