Cesta

Rovnoprávnost na pracovním trhu musí být skutečností - 29/09/2008

Muž na vozíčku pracuje s pájecí lampou

Konference o diskriminaci zdůraznila propastné rozdíly mezi právními předpisy a praxí.

V Evropské unii platí přísné antidiskriminační předpisy, avšak k rovnocennému zacházení je ještě stále daleko. Během summitu o rovnoprávnosti DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano v Paříži ve dnech 29. až 30. září měli odborníci na rovné příležitosti možnost vyhodnotit, čeho bylo dosaženo od skončení kampaně EU proti diskriminaci v roce 2007.

Pracovní trh ještě stále není rovnoprávný vůči všem. Ženy vydělávají v průměru o 15 % méně než muži (v soukromém sektoru o 25 %) a zastávají méně vedoucích pozic. Ve srovnání se 68 % zdravých lidí má práci pouze 50 % zdravotně postižených občanů. Na diskriminaci podle věku si zase stěžují jak mladí, tak starší lidé.

Všechny tyto skupiny občanů také čelí diskriminaci ve zdravotní péči, vzdělávání, sociálním zabezpečení a bydlení. V červenci letošního roku navrhla Komise směrnici DeutschEnglishfrançais, která by měla v těchto oblastech poskytnout daným sociálním skupinám ochranu. Návrh doplňuje stávající právní předpisy, které zakazují diskriminaci v zaměstnání.

Boj s diskriminací však vyžaduje více než jenom účinné zákony. Jedním z cílů konference bylo zjistit, jakým způsobem lze změnit hluboce zakořeněné modely chování a dlouhodobý přístup úředníků a odborníků.

Není vždy snadné získat jasný obraz o diskriminaci v EU. Členské státy používají různé způsoby sběru údajů, což znesnadňuje nebo téměř vylučuje jakékoli srovnání.

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění považují občané EU diskriminaci založenou na rasovém nebo etnickém původu za nejčastější formu diskriminace v unii. Zároveň její výskyt roste. Ostatních forem diskriminace podle občanů ubývá (diskriminace podle věku, pohlaví) nebo se alespoň nezhoršují (diskriminace podle sexuální orientace).

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy