Ścieżka nawigacji

Szanujmy różnorodność – ciężarówka informacyjna UE odwiedza 10 krajów - 22/07/2008

UE ma najbardziej rozbudowane na świecie prawodawstwo w dziedzinie zwalczania dyskryminacji. Jednak same przepisy nie zawsze wystarczą, aby przesłanie trafiło do naszej świadomości.

W okresie letnim już od pięciu lat UE organizuje trasę ciężarówki informacyjnej, która ma propagować wiedzę na temat równości praw i zachęcać do walki ze stereotypami. Trudno jest nie zauważyć olbrzymiej, żółtej ciężarówki z napisem „respect” (szacunek) – do której jednak łatwo wejść, bo jest wyposażona w prawie półtorametrowy podnośnik dla wózków inwalidzkich.

Tegoroczną trasę zainaugurowano w Czechach podczas czerwcowego festiwalu muzycznego w Pradze. Obejmuje ona dziewięć innych krajów: Bułgarię, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry.Podróż ciężarówki zakończy się w październiku.

Zatrzymując się w dwóch miastach w każdym z tych państw, ciężarówka odwiedzi festiwale muzyczne, młodzieżowe i filmowe, imprezy sportowe, uniwersytety i targi pracy. Przesłanie tej kampanii będzie rozpowszechniane w ramach interaktywnych imprez – konkursu piosenki, quizu na temat różnorodności i przejazdu wózkiem inwalidzkim po torze przeszkód.

Program różni się w poszczególnych krajach i obejmuje np. dyskusje przy okrągłym stole, koncerty i przedstawienia taneczne.

Z ostatniego badania UE na temat dyskryminacji wynika, że mniej więcej jedna siódma Europejczyków w zeszłym roku ucierpiała z powodu uprzedzeń dotyczących rasy, przynależności etnicznej, wieku, niepełnosprawności, religii, płci lub orientacji seksualnej.

Większość mieszkańców Europy uważa, że dyskryminacja to powszechny problem, który wpływa m.in. na warunki mieszkaniowe, opiekę zdrowotną, edukację i ubezpieczenia.

– Zbyt wielu mieszkańców Europy nadal nic nie wie o prawie do życia wolnego od dyskryminacji – powiedział komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Vladimir Špidla. – Ta kampania bezpośrednio trafia do obywateli i pomaga korzystać w życiu codziennym z prawa do równego traktowania.

Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji – strona internetowa na temat aktualnych kwestii dotyczących walki z dyskryminacją i działań UE w tym zakresie.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki