Cesta

„Pro rozmanitost, proti diskriminaci“: kamion kampaně vyrazil na okružní jízdu po 10 zemích - 22/07/2008

Evropská unie má jedny z nejpropracovanějších zákonů proti diskriminaci na světě,avšak k pochopení významu nediskriminace někdy samotné zákony nestačí.

Již pátým rokem pořádá EU letní propagační okružní jízdu, jejímž cílem je zvýšení povědomí o rovných právech a boj proti diskriminaci. Velký žlutý kamion s nápisem „Respect“ lze jen stěží přehlédnout. A díky 1,4metrové zvedací plošině pro invalidní vozíky se do něj může dostat každý.

Letošní okružní jízda začala v České republice na červnovém hudebním festivalu „United Islands of Prague“. Na trase jízdy kamionu je devět dalších zemí: Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Okružní jízda skončí v říjnu.

Kamion se v každé zemi zastaví ve dvou městech na různých hudebních, mládežnických a filmových festivalech, sportovních akcích, vysokých školách a veletrzích pracovních příležitostí. Smyslem okružní jízdy je šířit myšlenky kampaně prostřednictvím interaktivních akcí, například pěvecké soutěže, her zaměřených na rozmanitost a překážkové jízdy na invalidním vozíku.

Program turné se v jednotlivých zemích liší a v jeho rámci probíhají například debaty u kulatého stolu, koncerty a taneční představení.

Podle nedávného průzkumu EU zaměřeného na diskriminaci se v uplynulém roce s předsudky setkal přibližně každý sedmý Evropan – jednalo se o diskriminaci na základě rasy, etnického původu, věku, zdravotního postižení, náboženství, pohlaví či sexuální orientace.

Většina Evropanů považuje diskriminaci za rozšířený problém, který se projevuje například v oblasti bydlení, zdravotní péče, vzdělávání a pojištění.

„Příliš mnoho lidí v Evropě si však stále neuvědomuje, že mají právo na život bez diskriminace,“ uvedl komisař pro sociální záležitosti Vladimír Špidla a dodal: „Tato kampaň má toto poselství sdělit přímo občanům a napomůže tomu, aby občané svého práva na rovné zacházení v každodenním životě skutečně využívali.“

Pro rozmanitost, proti diskriminaci – internetové stránky o otázkách boje proti diskriminaci a souvisejících činnostech v EU

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy