Navigačný riadok

Stop mučeniu! - 30/06/2008

Plagát kampane ilustrujúci nástroje na mučenie

57 krajín vrátane 11 členských štátov EÚ sa zúčastňuje kampane na zvýšenie povedomia o hrôzach mučenia

Napriek tomu, že to medzinárodné právo zakazuje, mučenie sa praktizuje v mnohých krajinách – dokonca aj v tých, ktoré podpísali dohovor OSN proti mučeniu. V Európe žije 400 000 osôb, ktoré majú s mučením osobnú skúsenosť. Väčšina z nich sú utečenci.

EÚ je pevne odhodlaná presadiť úplný zákaz mučenia, ako aj krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania. Ukončenie týchto praktík je jedným z hlavných cieľov jej politiky v oblasti ľudských práv.

V kampani Mučenie je neprípustné sa zdôrazňujú projekty, ktoré Komisia sponzorovala po celom svete s cieľom ukončiť mučenie. Jej posolstvom je, že všetky krajiny musia prijať opatrenia na ukončenie mučenia a vyriešiť hlavné príčiny jeho výskytu. Komisia podporuje toto úsilie prostredníctvom celosvetového financovania projektov English (en) français (fr) .

Príklady projektov zahŕňajú zapojenie personálu orgánov činných v trestnom konaní do boja proti neľudskému zaobchádzaniu, zastavenie dodávok nástrojov, ktoré sa na mučenie používajú, a pomoc obetiam vyrovnať sa s následkami takejto skúsenosti. Obete mučenia potrebujú pomoc psychológa, lekársku a právnu pomoc, ako aj podporu pri návrate do pracovného života.

Obete mučenia netrpia len fyzicky. Psychické následky im môžu brániť v návrate do normálneho života. EÚ poskytuje obetiam rehabilitačnú pomoc v 41 krajinách sveta vrátane sietí a rehabilitačných centier pre obete mučenia v 16 krajinách EÚ.

EÚ je s 12 miliónmi eur jedným z najväčších darcov v boji proti mučeniu. „Mučenie je neprípustné“ je prvou kampaňou, ktorá prebieha v takomto rozsahu. Kampaň vyvrcholila podujatiami pri príležitosti medzinárodného dňa OSN na podporu obetí mučenia 26. júna.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy