Cesta

Skoncujte s mučením! - 30/06/2008

Plakát kampaně s mučícími nástroji

Padesát sedm zemí, včetně 11 států EU, se účastní kampaně na zvýšení informovanosti o hrůzách mučení.

Mučení je zakázáno podle mezinárodního práva, avšak je stále rozšířené v mnoha zemích, dokonce i v některých z  těch, které podepsaly úmluvu OSN proti mučení. V EU žije 400 000 lidí, kteří přežili mučení. Většina z nich jsou utečenci.

Evropská unie je pevně odhodlána prosazovat absolutní zákaz mučení a krutého, nelidského a potupného zacházení. Ukončení těchto praktik je jedním z hlavních cílů její činnosti v oblasti lidských práv.

Kampaň „ Mučení je nepřijatelné “ se zaměřuje na projekty, které Evropská komise financuje na celém světě, aby skoncovala s mučením. Jejím hlavním poselstvím je, že všechny země musí podniknout kroky k ukončení mučení a zaměřit se na jeho příčiny. Na podporu tohoto úsilí financuje Komise projekty English (en) français (fr) na celém světě.

Mezi ně patří zapojení represivních orgánů, zastavení dodávek nástrojů používaných k mučení a pomoc obětem znovu se integrovat do společnosti. Ti, kdo zažili mučení, potřebují psychologické poradenství, lékařskou a právní pomoc a pomoc s návratem do práce.

Mučení nezpůsobuje pouze fyzické utrpení, ale také duševní újmu, která může mučené osoby připravit o možnost vést opět normální život. Evropská unie poskytuje pomoc na rehabilitaci po mučení ve 41 zemích světa, včetně finanční podpory pro střediska rehabilitace po mučení v 16 zemích EU.

Unie je jedním z největších zastánců boje proti mučení a každý rok na tento boj věnuje téměř 12 milionů eur. „Mučení je nepřijatelné“ je první kampaní v tak velkém měřítku. Jejím vyvrcholením byly akce pořádané během mezinárodního dne OSN na podporu obětí mučení 26. června.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy