Ścieżka nawigacji

Potrzebujesz pomocy? Wybierz 112! - 09/06/2008

Jeden numer alarmowy w całej Europie.

Czy wiedzą Państwo jaki numer alarmowy wybrać w razie wypadku w pracy lub w szkole czy też podczas pobytu za granicą? We wszystkich krajach UE wystarczy pamiętać tylko jeden numer – 112.

W sytuacjach kryzysowych liczy się każda sekunda. W przypadku gdy czyjeś życie jest zagrożone, nie ma czasu na szukanie numeru telefonu alarmowego. Dlatego UE postanowiła wprowadzić wspólny dla wszystkich państw członkowskich numer alarmowy. Można pod niego zadzwonić zarówno w przypadku pożaru domu w Szwecji, jak i w razie wypadku drogowego we Włoszech.

Dzwoniąc pod numer 112, zostaniemy połączeni z operatorem lokalnym, który albo sam przyjmie połączenie, albo przekieruje je do właściwych służb ratunkowych – pogotowia ratunkowego, policji lub straży pożarnej.

Dzięki europejskiemu numerowi alarmowemu English Europejczycy mogą bezpiecznie i swobodnie podróżować. Obecnie numer 112 działa we wszystkich krajach UE z wyjątkiem Bułgarii. Nie zastąpił on dotychczasowych krajowych numerów alarmowych, lecz działa równolegle.

Choć numer 112 wprowadzono prawie dwadzieścia lat temu, jedynie 22 proc. Europejczyków wie o jego istnieniu. Aby zaradzić tej sytuacji, UE wzywa państwa członkowskie do rozreklamowania tego numeru oraz objaśnienia obywatelom zasad jego funkcjonowania English. Na przykład należy pamiętać, że z numeru 112 nie należy korzystać w przypadku awarii samochodu. Na poziomie krajowym należy zapewnić możliwość określenia lokalizacji osoby dzwoniącej. Ten wymóg prawny ma również zastosowanie w praktyce, ponieważ może zdarzyć się, ze osoba wzywająca pomocy nie jest w stanie precyzyjnie podać swojego położenia.

Połączenie z numerem 112 jest bezpłatne. Numer można wybrać z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub z automatu telefonicznego. Zazwyczaj połączenie mogą również wykonywać osoby, którym skończył się kredyt w telefonie lub które znajdują się poza zasięgiem sieci.

Więcej informacji na temat numeru 112 w Państwa kraju English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki