Cesta

Potřebujete pomoc? Volejte linku 112! - 09/06/2008

Jedno telefonní číslo pro tísňová volání v celé Evropě.

Víte, jaké číslo zavolat, pokud se vám stane nehoda v práci nebo ve škole? A co na dovolené v zahraničí? V celé EU naštěstí platí jednotné číslo tísňového volání 112.

V případě nehody často rozhodují vteřiny. Když jde o život, není čas hledat telefonní číslo. EU proto zavedla společné číslo tísňového volání pro všechny členské státy. Můžete jej použít úplně stejně v případě požáru ve Švédsku jako v případě autonehody v Itálii.

Po vytočení čísla 112 se ozve místní operátor, který buď záležitost přímo vyřídí, nebo vás přepojí na příslušnou záchrannou složku – záchrannou službu, policii nebo hasiče.

Díky celoevropskému číslu tísňového volání English se mohou Evropané na cestách cítit bezpečněji. Číslo 112 funguje ve všech zemích EU kromě Bulharska. Nenahrazuje národní tísňové linky, nýbrž je doplňuje.

Třebaže toto číslo již existuje téměř dvacet let, zná jej pouhých 22 % občanů EU. Unie proto vyzývá členské státy, aby číslo více propagovaly a vysvětlovaly občanům, jak jej používat English. Pokud se vám například na dálnici porouchá auto, linku 112 nevolejte! Členské státy musí rovněž zajistit možnost určit polohu volajícího. Jedná se o povinnost, která má značný praktický význam, neboť volající často není schopen sdělit svou přesnou polohu.

Volání na linku 112 je zdarma z pevného i mobilního telefonu i z telefonní budky. Hovor by měl být spojen i v případě, že nemáte kredit nebo se nacházíte v cizí síti.

Linka 112 ve vaší zemi English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy