Navigačný riadok

Problémy na vonkajších hraniciach: EÚ nespí - 13/02/2008

Rybárska loď plná prisťahovalcov pri Kanárskych ostrovoch.

Cieľom nového balíka opatrení je odpovedať na vlny prisťahovalcov a obchodovanie s ľuďmi – bez obmedzenia práv legitímnych cestujúcich.

V kontexte súvislosti s minuloročným rozšírením schengenského priestoru bez hraníc DeutschEnglishfrançais a trvalým odstránením kontrol na vnútorných hraniciach je pre EÚ súrodé riadenie vonkajších hraníc dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. V snahe dosiahnuť tento cieľ bez sťaženia podmienok pre legitímnych cestujúcich, navrhla tento týždeň Komisia balík opatrení, ktorými sa zároveň usiluje o zlepšenie prisťahovaleckej politiky EÚ.

V prvom rade sa očakáva, že nový Európsky systém hraničnej kontroly (EUROSUR) prispeje k zníženiu počtu prisťahovalcov nepozorovane prekračujúcich vonkajšie hranice EÚ. Systém by mal zabezpečiť aj zvýšenie vnútornej bezpečnosti v rámci EÚ vďaka prevencii cezhraničnej trestnej činnosti, ako napríklad terorizmu, obchodovania s ľuďmi DeutschEnglishfrançais, pašovania drog či nelegálneho obchodu so zbraňami.

Ďalšie opatrenia odrážajú odhodlanie EÚ znížiť bilanciu tragických úmrtí nelegálnych prisťahovalcov tým, že zachráni viac životov na mori. Očakáva sa aj viac spoločných operácií členských štátov, keďže hraničná agentúra EÚ Frontex English stupňuje svoju činnosť vrátane hliadkovania na mori a odbornej prípravy vnútroštátnej pohraničnej stráže. Diskutovať sa bude aj o stálom európskom systéme pohraničnej stráže.

Významnú úlohu budú zohrávať aj moderné technológie. Pôjde najmä o systém registrácie vstupu a výstupu štátnych príslušníkov z tretích krajín, nový systém elektronického cestovného povolenia a ďalšie nástroje riadenia vonkajších hraníc. „Najvyspelejšie technológie sú zárukou dosiahnutia najvyššieho stupňa bezpečnosti,“ na vysvetlenie poznamenal komisár EÚ pre spravodlivosť a bezpečnosť Franco Frattini.

Viac informácií o činnosti EÚ v oblasti prisťahovalectva DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy