Navigačný riadok

EÚ poskytne 25 miliónov EUR ročne na programy globálnej imunizácie - 21/05/2014

Zdravotná sestra pichá injekciu mladému dievčaťu © iStockphoto.com

V záujme zlepšenia zdravia miliónov ľudí v rozvojových krajinách EÚ viac ako zdvojnásobuje financovanie očkovacích látok a imunizácie na celom svete.

Každý rok zomrie 1,5 milióna detí v dôsledku chorôb, ktorým by sa dalo zabrániť jednoduchým očkovaním. EÚ preto na obdobie rokov 2014 – 2020 zvýšila finančné prostriedky na 25 miliónov EUR ročne v porovnaní s približne 10 mil. EUR v predchádzajúcich rokoch. 

Financovanie pomôže Aliancii GAVI English, neziskovej organizácii zameranej na zlepšenie prístupu k imunizácii, chrániť ďalšie milióny detí pred smrteľnými chorobami v najchudobnejším krajinách sveta. 

Organizácia zastupuje všetky kľúčové subjekty pôsobiace v oblasti globálnej imunizácie, od vlád darcovských krajín a zdravotníckych orgánov po subjekty občianskej spoločnosti, odvetvie vyrábajúce očkovacie látky a súkromné spoločnosti. 

Cielená podpora 

Podpora pre každú krajinu je prispôsobená jej potrebám. Aliancia GAVI môže tým, že využije silné stránky svojich členov, spojiť dopyt z každej krajiny, a tak zabezpečiť predvídateľné a dlhodobé financovanie. Vďaka tomu dochádza k ďalšiemu zníženiu cien, čím sa umožňuje, aby život zachraňujúce očkovacie látky dostalo čo najviac detí. 

Zhruba dve tretiny poskytnutého financovania smerujú do afrických, karibských a tichomorských krajín English (en) français (fr) . Vďaka darcom, ako je EÚ bolo od roku 2000 zaočkovaných takmer pol miliardy detí, čím sa podarilo zachrániť približne 6 miliónov životov. 

Aliancia GAVI financuje 11 očkovacích látok vrátane vakcín proti pneumokokovým ochoreniam English a rotavírusom English, čo sú najčastejšie príčiny pneumónie a hnačky, ktorým sa dá predchádzať očkovaním, a ľudského papilomavírusu English, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. 

Financovanie EÚ v oblasti zdravotnej starostlivosti 

Úloha Aliancie GAVI je úzko spätá s rozvojovou politikou EÚ, ktorej cieľom je znížiť chudobu a pomôcť dosiahnuť miléniové rozvojové ciele English OSN do roku 2015. 

Aby EÚ pomohla zlepšiť pracovné podmienky a vytvoriť efektívne a udržateľné zdravotné systémy v rozvojových krajinách, pôsobí aj v iných oblastiach zdravotnej starostlivosti, akými sú výživa, voda a hygiena a bezpečnosť cestnej premávky. 

Okrem financovania zdravotnej starostlivosti prostredníctvom Európskeho rozvojového fondu English (en) français (fr) a nástroja financovania rozvojovej spolupráce English (en) français (fr) EÚ vytvorila program celosvetových verejných statkov a problémov PDFEnglish, ktorý je zameraný na riešenie cezhraničných zdravotných problémov, ako je kontrola nákazlivých chorôb. 

EÚ v rámci svojej podpory zdravotnej starostlivosti od roku 2004 prispela k imunizácii 18,3 milióna detí vo veku do jedného roka proti osýpkam, viac než 8 500 zdravotníckych stredísk bolo postavených, opravených alebo zariadených a uskutočnilo sa 17 miliónov konzultácií o reprodukčnom zdraví Englishespañolfrançais.

Tlačová správa – Úsilie EÚ zamerané na zlepšenie zdravia v rozvojových krajinách DeutschEnglishfrançaislatviešu valodaportuguês

Tlačová správa – Partnerstvo EÚ s Alianciou GAVI English

Európska komisia – rozvoj a spolupráca

Aliancia GAVI English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy