Navigačný riadok

Oslava 10. výročia zjednotenia Európy - 30/04/2014

Vlajky 28 členských štátov Európskej únie

1. mája 2014 si pripomíname 10. výročie najväčšieho rozšírenia v histórii EÚ. Únia sa rozrástla o 10 nových členských štátov, z ktorých väčšina sa nachádza v strednej a východnej Európe.

„Zjednotení znamenáme vo svete oveľa viac; zjednotení dokážeme nielen lepšie brániť naše záujmy, ale aj lepšie presadzovať naše hodnoty,“ povedal predseda Komisie José Manuel Barroso pri príležitosti tohto historického výročia.

Štefan Füle, komisár pre rozšírenie, uviedol: „Pristúpenie desiatich nových členských krajín 1. mája 2004 nám všetkým prinieslo stabilitu, bezpečnosť a prosperitu. Európa sa tak po rokoch umelého rozdelenia počas studenej vojny opäť zjednotila.“

Rozšírenie EÚ pevne zakotvilo princípy demokracie, slobody a právneho štátu v krajinách, ktoré sa v minulosti nachádzali za železnou oponou. Vstup do Európskej únie bol pre milióny ľudí symbolom nádeje a lepšej budúcnosti.

Po desiatich rokoch je Európa z politického, hospodárskeho a aj kultúrneho hľadiska silnejšia, bohatšia a bezpečnejšia. EÚ sa po tomto rozšírení stala najväčším jednotným trhom na svete. Zvýšená obchodná výmena medzi členskými štátmi prináša nové pracovné miesta, investície a rast. Rozšírením sa posilnila pozícia EÚ vo svete. Hlas Únie, v ktorej žije 500 miliónov ľudí, jasne počuť v celom svete.

Prehlásenie predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa pri príležitosti 10. výročia rozšírenia EÚ Englishfrançais (video)

Prepis prejavu predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa English

Prehlásenie komisára Štefana Füleho pri príležitosti 10. výročia rozšírenia EÚ (video) English

10. výročie rozšírenia EÚ v roku 2004 – strategické výhody, dosah a súčasný program rozširovania English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy