Navigačný riadok

Pocity z reforiem v susedných krajinách EÚ sú zmiešané - 28/03/2014

Mapa Európy © EÚ

Ročné vyhodnotenie úsilia EÚ zameraného na podporu reforiem v susedných krajinách na východe a juhu za rok 2013 prináša zmiešané výsledky.

Prostredníctvom európskej susedskej politiky (ESP) EÚ poskytuje finančnú pomoc partnerským krajinám, ktoré sa zaviazali prijať vládne a hospodárske reformy a ďalšie pozitívne iniciatívy, ako napríklad boj proti korupcii.

Cieľom politiky je podporovať prosperitu, stabilitu a bezpečnosť v regióne Stredozemného mora a východnej Európy.

Napriek významným politickým a hospodárskym reformám sa v mnohých krajinách niesol rok 2013 v znamení krízy, ktorá pramení z politickej nestability a problémov vnútroštátnej a regionálnej bezpečnosti.

Rok výziev

Vo svojom výročnom hodnotení programu EÚ privítala prijatie novej ústavy v Tunisku a reforiem v Maroku. EÚ však vyjadrila obavy v súvislosti s polarizáciou politiky, slobodou zhromažďovania a slobodou tlače v Egypte.

V Líbyi narastajú bezpečnostné problémy, ktoré brzdia národné zmierenie a politickú stabilizáciu. Libanon a Jordánsko sa boria s dosahom sýrskej občianskej vojny na ich politické, hospodárske a sociálne systémy. Izraelčania a Palestínčania obnovili mierové rozhovory, ale stále čelia závažným prekážkam.

Nerovnomerný pokrok

Pokiaľ ide o partnerské krajiny v rámci ESP na východe, Ukrajina sa nachádza v období významnej zmeny, ktorú spustili protesty na podporu pridruženia k EÚ. EÚ tieto snahy podporila začiatkom tohto mesiaca, keď schválila balík finančnej pomoci pre túto krízou zasiahnutú krajinu v hodnote 11 miliárd EUR.

Pokrok v Moldavsku a Gruzínsku bol v protiklade s nedostatočnými reformami v Bielorusku, pričom Azerbajdžan urobil len málo na posilnenie základných práv a slobôd.

Finančná pomoc pre krajiny ESP v roku 2013 dosiahla 2,65 miliardy EUR, čo bolo najviac počas 7-ročného finančného obdobia. Na roky 2014 – 2020 EÚ vyčlení na susedné krajiny 15,4 miliardy EUR. Tieto prostriedky sa môžu investovať do oblastí, ako sú:

  • bezpečnosť na cestách,
  • verejná doprava,
  • obnoviteľné zdroje energie,
  • infraštruktúra.

Krajiny ESP budú mať prospech z nárastu obchodu a jednoduchšieho cestovania do a z EÚ, ako aj z príležitostí na štúdium a kultúrnu výmenu. Postup sa opiera o akčné plány, ktoré boli zatiaľ dohodnuté s 12 zo 16 krajín ESP.

Tlačová správa – Susedstvo na križovatke

Prehľad susedskej politiky

Výročná správa PDFEnglish

Informačné centrum európskeho susedstva Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy